Velcí lidé dělají velké pokusy

„Velcí lidé tady dělají velké pokusy“ odpověděla jedna z holčiček na dotaz, zda děti ví, kde vlastně jsou… Taky padla odpověď, že jde o „rabolatoř“, takže jde vidět, že i děti z mateřské školky mohou mít slušný přehled o tom, že existují laboratoře, ve kterých se „dějí všelijaké věci“.

Děti z ostravské mateřské školy Blahoslavova navštívily katedru chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, aby poznaly i ten „vědecký“ svět kolem nás. Studenti doktorského studia na katedře chemie společně s doc. Marií Solárovou, která učí na katedře budoucí učitele chemie, připravili pro tyto malé návštěvníky poutavou chemickou pohádku o vysvobození hodné královny Chemily.

Vše se odehrávalo v kouzelném lese a díky hodné královně Chemile, hodné lesní víle Chemihurce, lesnímu skřítkovi Neposedovi a zlé lesní víle děti viděly, jak je chemie krásná, barevná i tajemná. Celý pohádkový příběh byl protkán chemickými pokusy (zápalná šňůra, dýmy, barvení vody, hořící gel, plamínky, ohně, barevná pěna i barevné roztoky,…), do kterých se děti aktivně zapojovaly a mohly tak s experimenty nejen pomáhat, ale vyzkoušet si některé pokusy i samy (například prskavky ve vodě, plamenové zkoušky či nafukování balónků na baňkách a hry s bublifukem).

Děti byly naprosto úžasné, akční a všechny chtěly všechno zkoušet. Byly nadšené, nechaly se vtáhnout do pohádkového děje a prožívaly vše společně se všemi pohádkovými postavami. Pro nás to byla radost a zážitek pozorovat jejich nadšení a zapojení se do děje. Je naděje, že díky těmto zážitkům budou mít chemii rády, to bychom si přáli. Přírodovědné obory si pozornost zaslouží a lásku k nim je potřeba pěstovat nejlépe už od předškolního věku.

Na závěr se jedna holčička zeptala, jestli se musí do takové velké školy brzy vstávat, že by k nám chodila… Tak pokud je pro studium chemie rozhodující čas vstávání, doufáme, že tuto malou slečnu jednou uvítáme v našich řadách studentů chemie, protože u nás se moc brzy vstávat nemusí!

Oboustranně radostný dojem z celé akce shrnují děkovná slova ředitelky MŠ Blahoslavova, paní Marie Benešové: „Exkurze, která dětem přiblížila prostředí chemické laboratoře, v nich zanechala velmi silný dojem a vstup do „pohádky“ s pokusy byl pro ně neobyčejným zážitkem, na který budou jistě velmi dlouho vzpomínat a kdoví… snad se jim jednou chemie stane koníčkem nebo budoucím povoláním.“

Velcí lidé dělají velké pokusy

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017