Listopadové přírodovědné hraní a poučení doma i ve světě

logolink

V listopadu Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity díky projektu Svět vědy – záhadný i zábavný uskutečnila řadu dalších akcí. Do programu největšího vědeckého festivalu v České republice s názvem Týden vědy a techniky připravila fakulta speciální přednášky z oborů biologie, ekologie, geografie, geoekologie i z oblasti fuzzy a informatiky či matematiky.

Katedra fyziky uspořádala pro střední školy celkem tři popularizační přednášky, které byly zaměřené na zajímavosti z optiky, termiky, mechaniky a elektromagnetického pole. Studenti měli možnost pozorovat různé atraktivní pokusy, některé si mohli poté vyzkoušet a některé experimenty prováděli sami už od začátku a měřili pomocí různých čidel. Dvě přednášky byly realizovány v laboratořích katedry fyziky a jedna přednáška přímo na střední škole.

Katedra informatiky si pro středoškoláky připravila přednášku Modelování v 3D grafice, během které si studenti vyzkoušeli modelování 3D objektů pomoci polygonů a NURBs křivek a viděli propojení 3D modelu s reálným záběrem, animaci jednoduchých objektů a animaci člověka.

Katedra fyzické geografie a geoekologie přivítala desítky středoškoláků na akci GIS day. V rámci této akce se studenti dozvěděli informace o geografických informačních systémech a dálkovém průzkumu Země, v počítačové učebně si vyzkoušeli možnosti aplikace Google Earth, tvořili mapy a na závěr si venku v okolí univerzitní budovy v malých skupinkách vyzkoušeli družicovou navigaci. Taktéž soutěžili v odpovědích na kontrolní otázky týkající se přednesených témat. Vítězové těchto slovních testů obdrželi věcné ceny a každý navíc získal sladkou odměnu.

Katedra chemie také hostila ve svých laboratořích středoškoláky, kteří vyslechli jednak přednášku spojenou s ukázkou atraktivních experimentů, z nichž si některé sami vyzkoušeli a dále absolvovali speciální laboratorní cvičení na pH indikátory a reakci kyseliny octové, vedené v anglickém jazyce.

Na své si přišli i naši vysokoškolští studenti, kteří se zúčastnili exkurze v Technickém muzeu ve Vídni. Z interaktivního muzea byli nadšení, všichni se aktivně zapojovali do zkoušení atrakcí, všelijakých jevů i prvků. Expozice v jednotlivých patrech budovy byly například z oblasti železnic, těžkého průmyslu, letectví, dále zde byly vystaveny hudební nástroje, sekce příroda a poznání, média nebo člověk. Mimo stálé muzejní expozice je možné vidět i některé krátkodobé výstavy, v době návštěvy našich studentů tam byla speciální výstava s názvem „Vesmír“, díky které bylo možné na vlastní kůži pocítit, jaké to je být ve stavu beztíže. Na atrakci s názvem „Space Curl“ si ale netroufl každý. Tři propojené ocelové kruhy zajišťují rotaci jak vertikální, tak i horizontální a je třeba ukočírovat pohyb těchto kruhů a tím i svůj pohyb.

Listopad přinesl díky projektu užitečnou akci i pro pracovníky v popularizaci vědy a akademiky, kteří se mohli zúčastnit kurzu efektivní komunikace s médii, jehož lektorem byl PhDr. Václav Moravec.

Tyto akce byly realizovány v rámci projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0053), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Anglická výuka v chemické laboratoři
Experimenty v chemii
Experimenty ve fyzice
GIS day