Naši studenti popularizují přírodovědné obory i v zahraničí

30. januára 2015 sa na Bilingválnom gymnáziu Tomáša Ružičku v Žiline konal 4. ročník Prírodovedeckého dňa. Táto udalosť vznikla s cieľom popularizovať prírodovedné predmety a zvýšiť záujem o ich štúdium. Počas dňa sa žiaci normálne nevyučujú, ale majú možnosť sa dopredu zapísať na pútavé semináre a workshopy týkajúce sa prírodných vied. Semináre vedú prírodovedecky vzdelaní ľudia od pozvaných odborníkov a vysokoškolských učiteľov po bývalých študentov gymnázia. Je to tiež výborná príležitosť pre univerzity, ktoré sa ich prezentáciou stávajú pre stredoškolákov viditeľnými a reálnymi možnosťami ich ďalšieho štúdia. Ako bývalá žiačka gymnázia a súčasná študentka na Prírodovedeckej fakulte Ostravskej univerzity som dostala ponuku prísť s niečím, čo môže žiakov osloviť a zároveň splniť popularizačnú funkciu. Ovplyvnená silným popularizačným duchom katedry chémie Prírodovedeckej fakulty Ostravskej univerzity som ponuku hneď prijala a keďže som v týchto vodách ešte neplávala, pýtala som si rady ako urobiť krátku chemickú show. S pomocou doc. RNDr. Marie Solárovej, Ph.D. som sa nakoniec na hodinový seminár ľahko pripravila. Skúsenosť hodnotím veľmi pozitívne z môjho pohľadu, pretože som sama porástla ale tiež z reakcií žiakov. Žiaci boli nadšení nie len z pokusov, ale aj z chémie ako takej a mnoho z nich uvažuje o štúdiu na Ostravskej univerzite. Koniec-koncov, ich reakcie si môžte prečítať a zhodnotiť ich sami.

Naši studenti popularizují přírodovědné obory i v zahraničí

„Úžasná prednáška, super pokusy a naozaj ma chémia viac oslovila. Dokonca aj Ostravská univerzita ma zaujala a možno by bolo dobré ísť študovať práve tam.“

„Veľmi sa mi to páčilo. Najskôr som sem šla iba preto, že som sa musela niekde zapísať, ale teraz som rada, že som si to vybrala.“

„Táto prednáška bola super, myslím, že nás veľmi zaujala a čakala som, že to bude také nudnejšie, ale bolo to fakt super, aj ten pokus...My sme v živote pokusy nerobili, takže to boli moje prvé.“

„Táto prednáška bola fakt super, hlavne pokus s ohňom v rukách. Nevedela som, čo mám čakať, ale táto prednáška mi ukázala, že chémia nemusí byť len nudná.“

„Bolo úžasné mať oheň v rukách. Tento seminár určite zvýšil záujem o štúdium chémie.“

„Seminár sa mi páčil, hlavne keď som si mohla vyskúšať pokus. Určite si ho vyberiem aj budúci rok.“

„Chémia ma ako teória nezaujíma, ale tento seminár sa mi naozaj páčil.“

„Som rada, že som šla na takúto „hodinu“, bola to sranda a veľmi sa mi páčili všetky pokusy.“

„Hodina sa mi páčila, zaujímavé pokusy, pútavé prevedenie hodiny.“

„Bola to pre mňa veľmi náučná a zábavná prednáška. Pokusy boli fakt super, som rada, že som tu bola.“

Lucia Máhriková, studentka katedry chemie PřF OU

Zveřejněno / aktualizováno: 28. 04. 2017