Přehlídka přírodních věd opět osvěžila ostravské nákupní centrum FORUM Nová Karolina

logolink

Není to tak dávno, konkrétně loni na podzim, kdy se jednotlivé katedry Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity prezentovaly poprvé v populárním nákupním centru v srdci Ostravy. V listopadu akce slavila úspěch, a tak byla tato „repríza“ v pátek 20. února 2015 jejím logickým a neméně úspěšným pokračováním. Nákupní centrum FORUM Nová Karolina tak zažilo další festival přírodních věd. Tentokrát se do prostoru mezi obchody na druhé podlaží vtěsnalo všech sedm kateder Přírodovědecké fakulty OU, které se po celé odpoledne věnovaly kolemjdoucím zákazníkům centra, dětem, dospívajícím i dospělým, a zpříjemňovaly jim zajímavou formou jejich nákupní povinnosti.

Katedra informatiky a počítačů připravila stánek s názvem „Inteligentní systémy kolem nás“. Cílem bylo předvést technologie, se kterými se studenti informatiky setkávají v rámci svého studia, učí se  je ovládat a programovat. Humanoidní robot Nao se dvěma HD kamerami, mikrofony, gyroskopem a dalšími snímači umožňuje testovat pokročilé algoritmy umělé inteligence jako třeba orientaci v prostoru, hledání cest, rozpoznávání tváří, nalezení, uchopení a přenesení malých předmětů a další. Lego Mindstorm je koncipován jako stavebnice s množstvím snímačů a akčních členů a umožňuje velkou variabilitu nehumanoidních robotů a jiných technických zařízení.

Katedra biologie a ekologie se primárně zaměřila na ukázky živých i neživých exemplářů hmyzu. Největší pozornost budila pochopitelně živá stvoření, která bylo možno vzít si do rukou. Jaký je pocit mít na ruce pakobylku či madagaskarského syčícího švába, si vyzkoušely nejen děti, ale také celá řada zvědavých dospělých. Další prezentovanou činností byla práce s binokulární lupou, která byla rovněž k dispozici pro každého zájemce. Sbírky tropického a středoevropského neživého hmyzu byly doprovázeny ukázkami literatury zabývající se místní i zahraniční faunou a flórou.

Ovzduší nákupního centra bylo podrobeno důkladné kontrole pracovníků katedry fyziky, kteří pomocí svých čidel měřili teplotu, vlhkost a také objem kyslíku a oxidu uhličitého. Oblíbenými stálicemi mezi pokusy z oblasti fyziky se staly pokusy na vlastním těle, při kterých si návštěvníci vyzkoušeli pevnost svých vlasů, nebo si mohli otestovat sílu svého stisku. Nemohla chybět ani tradiční vývěva, která opět udivovala přítomné svou schopností dosáhnout bodu varu při pouhých 20° C pouze díky snižování tlaku. Stejným způsobem byl proveden také pokus s jablkem (lifting jablka), dětskými bonbóny marshmallow či pěnou na holení. V neposlední řadě se zájemci seznámili také s vlastnostmi plazmové lampy a mohli se dozvědět zajímavé informace o nových zdrojích světla.

Kdo se potřeboval vydovádět, navštívil sekci katedry chemie. Děti i dospělí si zkoušeli vyrábět bubliny lidských rozměrů, rozkládat barvy fixů, či si něco vymodelovat s tzv. nenewtonovskou kapalinou známější jako škrob. Že lak na nehty nemusí nutně sloužit pouze ženám ke zdokonalování svého vnějšího vzhledu, se návštěvníci přesvědčili ukázkou techniky mramorování, díky které nám právě obyčejný lak může krásně ozdobit lžičky. Snad nikdo si nenechal ujít příležitost vyrobit si trochu svého vlastního slizu za pomocí lepidla Herkules a boraxu.

Že matematika není pouze o nudné práci s čísly a vzorci, ale především a hlavně o rozvíjení a cvičení logického myšlení, přesvědčil přítomné tým pracovníků katedry matematiky. Tento ve školách méně oblíbený předmět ukázal, že může být nejen zajímavý, ale také především zábavný a poutavý. Předvedeny byly asijské matematické rébusy, papírové skládačky Origami, barevné počítání a různé spojovačky pro nejmenší a další. Děti si vyzkoušely skloubit číselné počítání s praktickou dovedností, když po vypočítání jednoduchého matematického příkladu musely vylovit z „rybníku“ rybičku se správným výsledkem. Velkou představivost vyžadovala velká čínská sedmidílná skládačka tangram, pomocí které jde sestavit obrovské množství obrazců.

Velmi netradiční pohled na své město si mohli prohlédnout návštěvníci v sekci patřící katedře sociální geografie a regionálního rozvoje. Pracovníci katedry si připravili velkou skládačku puzzle, která po úspěšném složení představovala třívrstvou mapu města Ostravy, díky které se mohli její stavitelé dozvědět celou řadu informací o změnách, kterými právě Ostrava prošla za posledních 180 let. Mezi ty nejzajímavější patřilo určitě zmizení městského opevnění, nebo původ některých zažitých místních názvů apod. Jako zajímavost diváci pátrali, co se stalo s potokem, který protékal v prostorách dnešní Nádražní ulice.

Velmi rozmanitým programem bavila katedra fyzické geografie a geoinformatiky. K prohlídce byly poskytnuty družicové snímky planety Země i Marsu, ale i snímky, podle kterých bylo možno rozpoznat místní lokality. Chybět nemohly tradičně ukázky geodetických přístrojů k měření na zemském povrchu, a tak si každý zájemce mohl vyzkoušet toto měření pomocí tzv. totální stanice na vlastní kůži. Největší pozornost však byla upřena na tzv. dron, což je vrtulník na dálkové ovládání, který slouží pro letecké snímkování zemského povrchu. Přírodovědecký „koutek“ se stal pro mnohé dospělé zajímavým zpestřením nákupního odpoledne a pro ty mladší také navíc zdrojem nových představ o přírodních vědách.

Jak vypadá taková přehlídka přírodních věd?

Dotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědyDotkni se vědy

Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Okna vědy dokořán“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/45.0004), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.