Matematika i umění v Drážďanech

logolink

V pátek 20. března 2015 pořádala katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity exkurzi do Drážďan. Téměř čtyřicet účastníků vyrazilo autobusem po trase Ostrava - Olomouc - Hradec Králové – Praha - Ústí nad Labem - Drážďany, kde je v tomto pětisettisícovém městě již čekaly Státní umělecké sbírky v muzejním komplexu Zwinger a Semperbau.

Nejdříve navštívili Obrazárnu starých mistrů, kde díky nepřebernému množství obrazů mohli sledovat, jak se vyvíjelo zobrazování perspektivy. Každý autor se ve svém díle vypořádal se zobrazením perspektivy jiným způsobem a po svém. Potom se vydali k hlavnímu cíli cesty: matematicko-fyzikálnímu salónu. Tento salón, který byl mimo jiné na stejném místě založen již v roce 1728 jako Královský kabinet matematických a fyzikálních instrumentů saským kurfiřtem a polským králem Augustem Silným, skrývá věhlasnou sbírku historických hodin a vědeckých instrumentů, k nimž patří zemské a nebeské globusy, fascinující optické, astronomické a geodetické přístroje k počítání, kreslení a k určování délek, hmotnosti, teploty a tlaku vzduchu. Všechny tyto předměty, kterých je zde přes tisícovku a až na výjimky pocházejí z 16. století, poskytují přehled o vývoji prvních jemných mechanických nástrojů a jejich využití. Nakonec ještě zamířili na prohlídku Sbírky porcelánu.

Čas zbývající do odjezdu většina účastníků vyplnila odpočinkem na březích Labe nebo individuální prohlídkou města. Přestože probíhala zrovna rekonstrukce hlavního drážďanského náměstí Neumarkt, na kterém se nachází známý kostel Frauenkirche, v kochání se historickým centrem to nijak nebránilo.

Plni nových poznatků nejen z matematické oblasti se zpět do Ostravy navrátili kolem půlnoci.

Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Okna vědy dokořán“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/45.0004), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Matematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v DrážďanechMatematika i umění v Drážďanech