Přírodní vědy dobyly Slezskoostravský hrad

logolink

Již tradičně každý rok v červnu obsazují přírodní vědy z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Slezskoostravský hrad. Tentokrát akce vyšla na úterý 23. června a i přes chmurné počasí si cestu do hradu našly stovky žáků z okolních základních a středních škol. Katedry fyziky, matematiky, chemie, informatiky, biologie a ekologie a fyzické a sociální geografie opět umožnily netradiční pohled na svá vědecká odvětví. Pohled, který jistě mnoha přítomným dětem a teenagerům obrátil mínění o "nudných" školních předmětech naruby. Na každém rohu se něco zajímavého zkoušelo, z něčeho se dýmilo či se nad něčím horečně přemýšlelo. Všude zkrátka bylo na co se dívat a nudě tady pšenka rozhodně nekvetla.

Původně bývával hrad útočištěm pouze pro chemii, a přesto že se následující roky přidaly i ostatní přírodní vědy, odkaz chemie je stále velmi viditelný. Hned jedenáct stánků patřilo právě této vědní disciplíně. Vyráběl se sliz, obyčejná voda se zde měnila na víno či pivo, pohrávalo se s manganem a škrobem a nemohl chybět samozřejmě oheň a dým stejně jako oblíbená sloní pasta a chemická krev. Vrcholem programu chemiků bylo tradiční divadelní představení napěchované chemickou magií, které letos neslo název "Kočka a Markétka". V neméně zajímavém světle se prezentovala také fyzika, která rovněž disponovala širokou škálou ukázek a pokusů. Pozornost byla věnována mimo jiné optice, elektrickým obvodům či hrátkám s hmotností. Největší zájem však vzbuzovala efektní všemi barvami hrající laserová show. O technologickém pokroku v oblasti robotiky přesvědčila katedra informatiky, která si pro návštěvníky připravila několik praktických ukázek. Dětem byly k dispozici mobilním telefonem ovládaní roboti Lego, či roztomile vyhlížející Bee Bot, jehož cestičku po podložce k cíli je třeba uložit jednoduchými příkazy do paměti. Že jde chytrým telefonem ovládat celou domácnost odkudkoliv, se přesvědčili ti, kteří se nebáli vyzkoušet si inteligentní domácnost firmy Loxone. Královna věd matematika si pro sebe rezervovala kamenné podhradí, kde byl potřebný klid na řešení mnoha rébusů a hlavolamů, jakými byl například známý ježek v kleci a další. Oblíbenými se staly také krásné papírové skládačky origami a další vystřihovánky a omalovánky, které ocenili především ti nejmenší. Biologové a ekologové se zaměřili na prezentování široké škály rostlin a živočichů, doprovázené pravidelnými přednáškami, během kterých se diváci vypravili do džungle, do Yosemitského národního parku v USA, anebo se dozvěděli, zda mohou být pozřeni některou z existujících masožravých rostlin. Součástí prezentací byly také drobné kvízy a soutěže pro bystré hlavy. Na dvě části byli tradičně rozděleni geografové. Sociální geografové se po loňských ochutnávkách tradičních jídel z různých zemí zaměřili na oblast materiálů k výrobě oděvů, ve které vynikala především tzv. džínová cesta. Tou musí materiál projít, aby se z něj stal hotový produkt a mohl být uveden do prodeje. Ukázka se nesla v duchu podpory Fair trade, v českém překladu tedy férového obchodu. Fyzičtí geografové představili návštěvníkům práci s geodetickými přístroji a seznámili je s principy přesného měření zemského povrchu. K dispozici byly družicové snímky, na kterých měly děti v rámci soutěže poznávat známé okolní objekty, a zájemci také obdrželi certifikát s údajem, že navštívili rovnoběžku 49. stupně 49. minuty a 49. vteřiny severní zeměpisné šířky, která shodou okolností probíhá právě skrze Slezskoostravský hrad.

Pro mladé a dospívající byla akce jistě zpříjemněním konce školního roku a v některých možná probudila zájem o témata, která stála doposud mimo jejich sféru pozornosti.

Miroslav Šebestík

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity financovala své aktivity v rámci této akce kromě jiných zdrojů také z projektu OPVK „Okna vědy dokořán“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/45.0004), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022