Mikrobiolog Vyacheslav Yurchenko převzal v Praze profesuru

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Katedra biologie a ekologie Ostravské univerzity se může pochlubit novým profesorem. Dekret si v pražském Karolinu převzal mikrobiolog ostravské Přírodovědecké fakulty Vyacheslav Yurchenko.

Šestačtyřicetiletý rodák z Ukrajiny vystudoval v Moskvě a než v roce 2013 nastoupil na ostravskou Přírodovědeckou fakultu, působil patnáct let ve Spojených státech amerických.

V současnosti vede vlastní laboratoř a se svým týmem hledá alternativní cesty léčby leishmaniózy. Nemoc, která je hned po malárii druhým nejnebezpečnějším onemocněním způsobeným parazity, přitom stojí mimo zájem farmaceutických firem. Vyskytuje se totiž převážně v chudých zemích Afriky nebo Asie a výzkum tak pro ně není příliš lukrativní.

Právě při svém výzkumu si Vyacheslav Yurchenko spolu se svým týmem před časem připsal i unikátní objev, kterým zaujal prakticky celý vědecký svět. V parazitech, kteří žijí v plošticích objevili nový typ viru, který dostal symbolický název OstraVirus.

Unikátní objev zaujal česká i zahraniční média a článek vyšel například v jednom z nejprestižnějších multidisciplinárních vědeckých časopisů na světě – Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Vyacheslav Yurchenko dnes patří mezi výrazné vědecké osobnosti nejen Ostravské univerzity a v rámci výzkumu se mu daří spolupracovat s předními odborníky z Česka i zahraničí.

Zveřejněno / aktualizováno: 24. 06. 2019