Přednáška Začínající učitel na Přírodovědecké fakultě aneb co v žádné učebnici nenajdete

Představte si, že studujete obor učitelství. Jak učit víte, ale chybí vám praxe a bojíte se, co bude, jakmile vejdete do třídy plné dětí.

Marie Solárová, docentka Katedry chemie na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity ví, jaké obavy někteří studenti mají. B. Krupová Proto s kolegyní Bohuslavou Krupovou zorganizovaly přednášku Začínající učitel.

Co si od ní slibovaly? „Přednáška byla pro studující nebo vystudované učitele, kteří přicházejí do praxe. Šlo o to jim říct, co konkrétně je čeká a na co se můžou připravit,“ vysvětluje docentka Solárová.

Zúčastnit se mohl úplně každý. Kdo si na přednášku udělal čas, přiblížil se povolání učitele.

Proč na fakultě přednášela právě Bohuslava Krupová?
„Bohunku jsem si vybrala proto, že učí 3 roky na střední škole. Patří tudíž do kategorie začínajících učitelů. Velmi brzy se na škole stala zástupkyní ředitele a převzala plno povinností a školních aktivit, proto si myslím, že studentům učitelství má co říci,“ odpovídá Marie Solárová.

Jak být učitelem

Jak nepřijít o nervy před tabulí, když jsou děti duchem mimo? Co dělat, aby vás poslouchaly? Čím je můžete zaujmout a jak si u nich získáte respekt?

„Na takové otázky se těžko odpovídá,“ říká Bohuslava Krupová. „Respekt si u dětí získáte, když si stojíte za svým slovem, a pokud něco řeknete, mělo by to platit. Když přijmete vtip, který si děti vymyslí, a zareagujete podle jejich představ, můžete být během chvilky jedničkou.“

A jak nepřijít o nervy? „To nejde. Každý v sobě máme emoce, které je třeba zvládnout. Když jsou děti živé a chtějí se bavit, můžete se k nim připojit, ale jenom na chvíli. Jakmile děti uvidí, že jste jedním z nich, přistoupí i na to, že je třeba pracovat, nejenom se bavit. Sama se snažím zahajovat hodiny alespoň krátkou soutěží anebo tajenkou. Děti to vnímají velmi pozitivně, dokonce se u toho uklidní. Samozřejmě, nejde to tak dělat vždy, ne všechny třídy jsou stejné. V některé třídě soutěž zabírá, v jiné je třeba bouchnout do stolu,“ popisuje Bohuslava Krupová.

Na co se můžete připravit

O co všechno se jako učitel staráte? Je toho hodně. Mimo jiné o třídní knihu. Je s ní spousta práce. Jakékoliv škrtání je v ní zakázáno a smí se do ní psát jen modrou propiskou. „Při vyplňování dávejte dobrý pozor. Když se spletete, může se stát, že ji budete muset celou přepsat. Nechtějte zažít ten pocit, přepisovat třídnici celý den v kuse,“ říká Bohuslava Krupová.

Další důležitou věcí je třídní výkaz. V něm najdete informace o žácích a rodičích. Telefonní čísla by rozhodně neměla chybět pro případ, že se žákovi udělá špatně nebo se ve škole zraní. Pak je nutné zavolat rodičům. „Učím na soukromé škole, proto jsem si se všemi rodiči svých žáků vyměnila telefonní číslo. Ovšem má to své klady i zápory. S rodiči se můžeme kdykoli zastihnout, to je skvělé, jenomže ne vždy B. Krupová příjemné. Představte si, že vám jako učiteli zavolají kolem půlnoci nebo v šest hodin ráno, když jdou do práce,“ vysvětluje Krupová.

Jedete s dětmi na výlet? Za žáky máte neustále zodpovědnost. Pokud se jim něco stane, je to jen a jen na vás. Jestliže se s žáky setkáte teprve při vstupu do parku či do kina, je vhodné nechat si podepsat prohlášení, že cestou tam za ně nezodpovídáte.

Obzvlášť pro třídní učitele je vhodné, aby měli složenou státní zkoušku z pedagogiky a psychologie. Mají pak větší možnost prosazení. Všichni učitelé by měli být spolehliví a samostatní, měli by ovládat schopnost reagovat na stresové situace. Rádi komunikujete s lidmi? Bude se vám to hodit. Nejen kvůli dětem, ale i kvůli rodičům a jiným učitelům, protože na domluvě s nimi stojí svět. A nakonec to nejlepší: Pokud vás práce učitele skutečně nezajímá, těžko jím kdy budete.

Bohuslava Krupová, narozená 1983 v Ostravě
Externí vyučující Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, učitelka a zástupkyně ředitele na SOŠ umělecké a gymnáziu v Ostravě-Zábřehu. Vystudovala obor učitelství pro střední školy – matematika, chemie na Přírodovědecké fakultě OU.

Článek připraven ve spolupráci s redakcí Solokapr.cz.