Ze studentů učitelství chemie se stali čerti a andělé

Katedra chemie Přírodovědecké fakulty pořádala Mikulášskou besídku. Letos bez Mikuláše, zato čertů a andělů bylo všude habaděj.

Nacvičili si pohádku o nebi a pekle. A také o tom, co se stane s andělem, který skončí mezi čerty. Pohádku protkali chemickými pokusy. V posluchárně katedry chemie to bouchalo a kouřilo se o sto šest, studenti větrali, co jim síly stačily. „Už jsme v pekle? Teplo tady zrovna není,“ říkali přicházející diváci.

V chemické učebně, pomyslném pekle, se studenti převlečení za čerty snažili o co největší rámus a nepořádek. Zapalovali ohně, míchali chemické prášky a odpalovali je v digestoři, speciální skleněné skříni s odsáváním. Když slévali chemické kapaliny, v nádobách to jiskřilo a prskalo. Andělé ze zelených, červených a modrých tekutin vyráběli barvy duhy a „malinovou šťávu“.

V pekle se udělovaly zápočty

Čerti se objevili na scéně stylově. Sotva se přibelhali, ozvaly se první tóny skladby Light My Fire, jedné z nejznámějších písní americké rockové skupiny The Doors. Píseň v překladu znamená „zažehni můj oheň“. „Je to vtipné. Parádní oživení pohádky,“ usmíval se jeden ze studentů Přírodovědecké fakulty.

A pak přišel Lucifer, v civilu docent katedry chemie Václav Slovák. Ze všeho nejdříve divákům ukázal, jak funguje ďábelský inkoust. Sotva jím někdo pomaloval papír, kresba vzplála - sama od sebe. Mladší diváci otevírali pusy údivem. „Jak je to možné?“ ptali se jeden druhého.

Lucifer učil čerty, jak se mají plížit a poté lapit černou duši. „Pořádně se plazte, jinak vám ten zápočet nedám,“ upozorňoval mladé rohaté a zkoušel je z pekelné teorie: „Jestlipak víte, jak se lidem zjevujeme? Přece s ohněm, dýmem, hromy a blesky.“ První hrom se ale mladému čertu nepodařil - chemický prášek v digestoři nevybouchl, a když ho odpaloval podruhé, Lucifer ho napomenul: „Jestli to zase pokazíš, letíš do nebe.“ A pak to přišlo: rána jako z děla, až všichni poskočili. „Málem mi vypadla čočka,“ vydechla překvapením Beáta Sklářová, fotografka a samostatný referent pro vědu a vnější vztahy z Přírodovědecké fakulty.

Budoucí učitelé chemie si umí hrát

Mikulášská besídka na Přírodovědecké fakultě se letos uskutečnila po páté. Každý rok ji připravuje docentka katedry chemie Marie Solárová, která v rámci didaktiky chemie připravuje studenty učitelství chemie na jejich budoucí profesi. Každý rok připraví nový program, aby hravou formou přiblížila ostatním studentům svět chemie. „Letos poprvé šlo ale o skutečnou pohádku,“ uvedla Marie Solárová, která při představení pozorovala výkon studentů v první řadě.

Pohádku o anděli Petronelovi, který zjistí, že malá čertovinka sem tam přijde vhod i svatým, napsaly studentky 5. ročníku magisterského oboru učitelství chemie Magdaléna Šircová a Marie Pěnčíková, která pohádku i režírovala. V hlavních rolích vystoupily jejich spolužačky z téhož ročníku a oboru, jeden spolužák se postaral o hudbu.

Barevné ohně, hromy a blesky nadchly malé i velké diváky - studenty, pedagogy i děti zaměstnanců školy. Andělé všem darovali balíčky, ve kterých byly tužky, oříšky a bonbóny ve zkumavkách. „Bylo to moc hezké. Líbily se mi barevné ohně a svítící voda, kterou namíchal anděl Petronel a která protekla skleněnou spirálou. Laboratoř byla hezky vyzdobená barevnými řetězy a na oknech měli krásné hvězdičky,“ pochvalovala si Jarmila Schmidtová, sekretářka katedry chemie.

„Chtěli jsme ostatním ukázat, že budoucí učitelé chemie si umí hrát. Jsou zábavní, umí zaujmout a komunikovat,“ vysvětlila docentka Solárová a s úsměvem dodala: „To se naučili během studia na Přírodovědecké fakultě. Studium učitelství totiž není jen o zvládání teorie, ale především o umění převádět teorii do praxe.“

Článek připraven ve spolupráci s redakcí Solokapr.cz.

Ze studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a anděléZe studentů učitelství chemie se stali čerti a andělé