Výstava „Filmová technika, aneb jak se hrálo v kině i doma?“

V prostorách Knihovny města Ostravy, pobočka Fifejdy, J. Trnky 10, se ve dnech 8. až 30. dubna 2010, ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity v Ostravě, konala výstava „Filmová technika, aneb jak se hrálo v kině i doma?“.

Nevšední akce proběhla za podpory Městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky a firmy Bankovní technika, s.r.o. Byla určená pro dospělé, děti, odborníky a nadšence filmové techniky.

K vidění byly historické projektory, kamery, příslušenství k promítání v kině i doma, návštěvníci měli možnost seznámit se s filmem, vývojem filmových formátů a tvorbou animovaného filmu a zároveň si mohli vyzkoušet například zakládání filmu či ruční promítání na kliku. Zlatou éru kinematografie a dnes již vymírajícího odvětví klasického filmu si zájemci připomněli promítáním dokumentu „Jak se hrálo v kině“, nebo animovanými filmy.

Vystavené exponáty jsou majetkem soukromých sbírek Antonína Drdly a manželů Václavíkových, kteří je shromažďují asi patnáct let. Sbírka představuje okolo šedesáti modelů, ze kterých je asi osmdesát procent funkčních. Největší vystavovaný profesionální promítací přístroj Globus 35 je přibližně z roku 1923 a pamatuje ještě éru němého filmu. Na stroji se kdysi promítalo v kině Centrál v Hrušově.

Výstava Filmová technika, aneb jak se hrálo v kině i doma?
R. Václavík v dobovém kostýmu při akci Chemie na hradě

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 09. 2016