Trio našich studentů chemie bavilo vědou publikum na mezinárodní soutěži pro mladé vědce a vědkyně

Jana Štefelová, Petra Veselá a Tomáš Zelenka jsou studenty navazujícího magisterského studia oboru analytická chemie na katedře chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a v sobotu 31. března 2012 soupeřili s dalšími mladými vědci v oblastním kole mezinárodní soutěže FameLab 2012, které se konalo ve vile Tomáše Bati ve Zlíně.

A právem vzbudili nejvíce pozornosti, protože dokázali zlínské publikum pobavit ze všech soutěžících nejvíce. Rozhodnutí jít do této soutěže proběhlo na začátku tohoto roku a poslední tři týdny před oblastním kolem se všichni tři intenzivně připravovali nejen slovem, ale i výrobou potřebných rekvizit. „Manažerský dohled” nad jejich účastí v soutěži si vzal na starost doc. Václav Slovák z katedry chemie PřF OU.

Všichni tři byli naprosto úžasní, prezentovali obor uhlíkaté aerogely – Jana v počmáraném sexy tričku, Petra „začmouděná” od černých sazí po celé tváři, z níž svítily jen její pěkné bílé zuby a Tomáš s baterkou na čele a podivuhodným útvarem pod bílým pláštěm v oblasti břicha, z kterého se pak vyklubala mikrovlnná trouba. Jana s Petrou postoupily do celostátního kola do Prahy a Tomáš sice nepostoupil dál, ale bude manažersky pomáhat holkám s přípravou pro další kolo (třeba příští rok bude zkušeně soutěžit zas a tentokrát to vyjde.

Zážitky z oblastního kola soutěže

Jana soutěžila s vystoupením s názvem „Vakuem a mrazem vysuším to rázem!”
První kolo soutěže shrnula Jana jediným slovem: „Čupr!”. Byla naprosto spokojená s moderátory, s organizátorkou soutěže Dášou, s příjemnými lidmi všude kolem a senzační atmosférou, která tam panovala. Byla úplně v klidu a bez nervozity.

Petra si získala nejen porotu, ale i diváky svým vystoupením s názvem „Pohádka o sorpci aneb zkrocení zlého olova.” Petra má ze soutěže v hlavě směs zážitků, všechny pozitivní a příjemné, atmosféra byla úplně jiná, než by se na soutěži čekalo, pohoda a radost ze zaujetí diváků i poroty. Jediná negativní věc v souvislosti s tímto zlínským kolem je ta, že redaktoři Mladé fronty Dnes zkomolili v reportáži její vysvětlení ohledně výzkumu, kterému se Petra věnuje – Petra zkoumá aerogely, které pomáhají vyčistit vodu od olova, ale redaktoři v článku uvedli, že se věnuje výzkumu alergenů, což je samozřejmě naprostý nesmysl (a jsme zpátky u popularizace vědy a správné interpretace pojmů = vědec je někdy vůči zkomoleninám od redaktorů naprosto bezbranný a nejde s tím, bohužel, nic udělat…).

Tomáš se svým vystoupením „O sušení nesuše” taky pobavil, byl klidný stejně jako holky a velice spokojený s prima atmosférou. Jako perličku ze zážitků mi prozradil, že Petře kolegiálně půjčil svůj pásek, aby si mohla přímo na své „holé” tělo připevnit krabičku portu od mikrofonu, protože měla takové oblečení, že krabičku nebylo kam umístit. Kalhoty mu naštěstí držely i bez pásku.

Vašek Slovák prožíval vše se svými třemi svěřenci, tiše si přeříkával s nimi jejich texty během vystoupení, bedlivě je pozoroval a taky je fotil. Zajistil jim skvělý servis, odvoz do Zlína s přestávkou v Rožnově na domácí buchty u rodičů Jany Štefelové (buchty pekla Jana) a dovoz zpět až domů, jídlo, pití a veškerou péči, kterou potřebovali.

Všichni se navíc shodují v tom, že je to bezvadná zkušenost jak prezentovat vědu i sebe, takže doporučují i dalším studentům, aby si to vyzkoušeli a příští rok šli do toho taky!

Finále soutěže FameLab 2012 se uskuteční v neděli 6. května 2012 v 19.00 hodin v Dejvickém divadle v Praze. Udělejte si výlet do Prahy, přijďte podpořit naše nadějné chemiky!

Vítěz/ka květnového národního kola bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu v mezinárodním finále soutěže FameLab.

Videa a fotky z oblastního kola soutěže FameLab

Trio našich studentů chemie bavilo vědou publikum na mezinárodní soutěži pro mladé vědce a vědkyně

FameLab je mezinárodní soutěž pro mladé vědce a vědkyně, kterou v loňském roce poprvé do České republiky přivedl British Council ve spolupráci s firmou RSJ algorithmic trading a Nadačním fondem Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu.

Tato zábavná soutěž se zrodila v Anglii v roce 2004 a úspěšně se šíří po světě – letos se jí účastní již 21 zemí. Účastníkům nabízí šanci zlepšit svou schopnost vědu popularizovat. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, přírodních a technických věd.

Každý soutěžící má tři minuty času na jevišti, aby publiku a odborné porotě vysvětlil, nad čím bádá, aby zaujal, pobavil a přesvědčil o významu své vědecké práce. Vystoupení má být vědecky správné, neodborné veřejnosti srozumitelné a pokud možno i zábavné. Porota po tomto tříminutovém vystoupení každého soutěžícího zpovídá přísnými otázkami tak, aby se dozvěděla, čím onen soutěžící přispěl k celkovému rozvoji oboru, který prezentuje.

Více k projektu FameLab:
www.britishcouncil.org