Cesta do hlubin filmové techniky

logolink

Cestovat časem do historie filmu a zpět do současnosti umožnila ve dnech 5. až 29. června 2012 interaktivní výstava s názvem „Cesta do hlubin filmové techniky“, kterou pořádala katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s Multikinem CineStar v Ostravě. Vystavené exponáty jsou majetkem soukromých sbírek Antonína Drdly a manželů Václavíkových, kteří je shromažďují asi sedmnáct let. Sbírka představuje okolo šedesáti modelů, ze kterých je asi osmdesát procent funkčních.

Výstava byla svou koncepcí zaměřena především na žáky a studenty základních a středních škol, ale byla přístupná i široké veřejnosti a návštěvníkům multikina CineStar. Expozice byla věnována vzniku filmu od počátku až po současnost. Součástí expozice byly jak originální promítací stroje různých formátů a z různých časových období, tak interaktivní prvky, které žákům i návštěvníkům napomohly lépe pochopit začátky kinematografie i samotný princip filmu, založený na nedokonalosti lidského oka. Část byla věnována tvorbě animovaného filmu a doplněna o autentické dobové materiály.

Všechny prvky expozice byly doplněny stručnými popisy a návody jak daný model použít a vyzkoušet a bylo také možné domluvit si k celé expozici odbornou přednášku. Návštěvníci mohli vidět například optické klamy, interaktivní exponáty - praxinoscop, Zoetrope, Thamatrope, Phantascope, na kterých bylo možné demonstrovat počátky kinematografie a vytvoření iluze pohybu pomocí statických obrázků, mohli si sami vyzkoušet založení filmu do promítacího stroje, dozvěděli se, jak se tvoří animovaný film, prohlédli si historické exponáty plně funkčních strojů různých formátů a z různých časových období a dozvěděli se spoustu dalších informací.

Perličkou výstavy byl originální promítací stroj Globus z roku 1920 na ruční pohon klikou, který je jedním ze dvou posledních dochovaných exponátů (druhý je majetkem Technického muzea Praha). Návštěvníci si mohli promítání na tomto stroji sami vyzkoušet.

Výstavu navštívilo několik tisíc návštěvníků. Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0053), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Cesta do hlubin filmové techniky

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022