FAQ

Přírodovědecká fakulta
Ostravská univerzita
30. dubna 22
701 03 Ostrava

e-mail: infotečkaprfzavináčosutečkacz
telefon: 597 092 100, 553 462 100
fax: 596 120 478

  
cz   en


Do Ostravy míří matematická elita

UPOZORNĚNÍ:
Platnost této zprávy již vypršela. Je tedy pravděpodobné, že její obsah již není aktuální a platný.

Na katedře matematiky PřF OU se ve dnech od 24. do 26. března 2010 bude konat jubilejní 20. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. Do Ostravy přijede matematická elita, studenti z Itálie, Anglie, Německa, Ukrajiny, Slovenska, Polska nebo Maďarska. Zúčastní se tady prestižní matematické soutěže, největší a zároveň nejstarší v Evropské unii.

Do mezinárodní poroty zasedají zástupci univerzit, jejichž studenti se soutěže zúčastní. Na každé univerzitě učitelé vymyslí dva příklady a pošlou je na Přírodovědeckou fakultu, kde je organizátoři shromažďují. Z těchto matematických úloh pak porota vybírá ty, které budou studenti řešit. V každé kategorii jsou čtyři příklady, studenti na ně mají čtyři hodiny. I hodně dobří matematici by je řešili čtyři týdny, soutěžící je však spočítají za čtyři hodiny.

Soutěžící Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka (1/4)Soutěžící Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka (2/4)Soutěžící Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka (3/4)Soutěžící Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka (4/4)

Příklady opravují jednotliví členové mezinárodní poroty anonymně. Každá úloha je opravena minimálně třikrát. Nejlepší studenti získají finanční odměnu. Za první místo v každé kategorii je patnáct tisíc, za druhé deset a za třetí pět tisíc korun.

Posledního ročníku soutěže se zúčastnili nejlepší studenti matematiky ze 40 nejdůležitějších univerzit a 15 států v Evropě. Přijeli také studenti z Bogótské univerzity v Kolumbii. Celkem tady bylo 164 studentů.

Kdo byl Vojtěch Jarník?

Patřil mezi největší české matematiky 20. století. Zajímal se o historii matematiky, věnoval se studiu díla Bernarda Bolzana. Hlavní náplní jeho práce byly oblasti teorie čísel a matematické analýzy. Vydal čtyřsvazkovou učebnici matematické analýzy, která se dodnes používá.

Na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity probíhá neformální přijímací akt nových studentů, tzv. jarníkování – po slibu jsou prváci „praštěni“ do hlavy učebnicí integrálního a diferenciálního počtu – prvními dvěma díly Jarníkovy matematické analýzy. (Zdroj: Wikipedie.cz)

Vlastník zprávy: Ing. Beáta Kapošváry | Aktualizováno: 08. 03. 2010
 

© Ostravská univerzita 2006 - 2017
Ostravská univerzita, Dvořákova 7, 701 03 Ostrava 1
telefon: +420 597 091 111, +420 553 461 111
e-mail: studiumzavináčosutečkacz, infozavináčosutečkacz, podatelnazavináčosutečkacz

YouTube | Facebook | Google+ | Twitter | Instagram
RSS | Technický kontakt