Diablovi sa nepáčil vzťah vodníka a čertice, zakročila triedna učiteľka...

...a samozrejme láska všetko prekoná. To je stručný obsah divadelného predstavenia, ktoré pre študentov, učiteľov ale aj detských divákov pripravili docenti Prírodovedeckej fakulty Ostravskej Univerzity v Ostrave.

A čo ich k tomu viedlo? Na túto otázku mi ochotne odpovedala doc. Marie Solárová:
„Dostali jsme se k tomu tak, že každý rok děláme pro studenty učitelství mikulášskou besídku a chceme po nich, aby připravili scénky a předvedli je na ní. Jednou nás s kolegou napadlo, proč to dělat jenom se studenty, kteří jeden rok tady jsou a příští rok už tady nejsou. My si zkusíme něco sami, abychom dokázali, že se taky nebojíme hrát.“

Rozprávku odohrali v piatok 8. 10. 2010 o 15.00 v priestoroch budovy Prírodovedeckej fakulty. Zvedavcov, ktorí chceli získať predstavu o „Ohni a vode“, ako sa predstavenie volalo, bolo toľko, že bežne nie príliš zaplnená školská učebňa, doslova praskala vo švoch. Dospelí sa schuti zasmiali na dvojzmyselných replikách „Voda oheň zabíjí a já myslel, že si s Laiterou trochu užiji.“

Deti si zas mohli vychutnať potlesk za asistenciu pri hre a chemických pokusoch priamo na javisku. Pri pohľade na ich ohromené tváre sa mi zdvihli kútiky úst do úsmevu a užívala som si skvelú atmosféru, ktorú dokázali herci „vyčarovať“.

Človeka napadne otázka, či by docenti nezavesili učiteľské remeslo na klinec a nevenovali sa radšej herectvu. Doc. Václav Slovák odpovedal so slovami: „Pokud nám nezruší univerzitu, tak ne.“ a jeho kolegovia súhlasne prikyvovali.

Na koniec sa nedalo nespýtať či aj život berú ako jedno veľké divadlo. „Určitě. Když se člověk postaví před studenty a přednáší, tak musí být částečně herec, aby přednášky podal zajímavě,“ odpovedal doc. Jiří Kalina.

A moje zhrnutie? Publikum obohatené, herci uvolnení a spokojní a ja idem domov s pocitom, že piatkový deň bol výnimočný a stál skutočne za to. Som rada že som študentkou práve Prírodovedeckej fakulty, ktorá teraz oslavuje 20 rokov.

Pohádka

Článok pripravila Michaela Kubicová a Ivan Dzido (studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity v Ostravě)

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022