Příroda je zábavná, je v ní tolik barev!

Víte, jaké barvy má Příroda (PřF)? Jakou barvu má matematika, fyzika, chemie a informatika? Více než 100 středoškoláků z našeho regionu se na tyto barvy Přírody přišlo podívat dne 26. května 2011 v rámci oblíbené akce naší Přírodovědecké fakulty OU pro studenty SŠ. Letos se nesla ve znamení barev přírodovědných oborů a měla příznačný název: „Barvy Přírody“ („Příroda“ = zkráceně Přírodovědecká fakulta).

Úvodní slovo o naší fakultě přednesla středoškolákům paní proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání na PřF RNDr. Petra Konečná, Ph.D., která představila také katedru matematiky. Následovaly základní informace od jednotlivých zástupců dalších tří kateder (katedra chemie - doc. RNDr. Marie Solárová, Ph.D., katedra fyziky - doc. RNDr. Libor Koníček, Ph.D., katedra informatiky - Mgr. Vladimíra Sehnalová, Ph.D.) a pak už studenti pokračovali v blocích popularizačních přednášek, které si tyto jednotlivé katedry připravily:

• Barvy matematiky byly představeny díky přednáškám „Zlatý řez v přírodě“ (student katedry matematiky Radim Putyera) a „Magické čtverce“ (studentka doktorského studia katedry matematiky Věra Ferdiánová). Každý student měl možnost vyluštit si hlavolamy – buď sudoku, nebo hanjies (zašifrované obrázky).

• Barvy fyziky reprezentovaly přednášky RNDr. Libora Koníčka, PhD. z oblasti „Měření spekter zdrojů světla (zářivka, žárovka, LED)“, dále „Aditivní a subtraktivní míchání barev“ a na závěr „Optické klamy“.

• Barvy chemie byly velmi atraktivní díky zajímavým a barevným experimentům, které si pro studenty připravila doc. RNDr. Marie Solárová, Ph.D. V tomto bloku studenti mohli u některých pokusů také asistovat, což byl pro ně zajisté nevšední zážitek.

• Barvy informatiky byly přímo „prostorové“ a to díky naší 3D učebně, kde se studenti dozvěděli od Ing. Davida Bražiny, Ph.D. jak funguje 3D grafika a shlédli také 3D projekci.

Akce dopadla opět na výbornou. Nejvíce se studentům SŠ líbila chemie a 3D učebna. Takže se těšíme zase někdy příště!

Tuto akci podpořil Regionální koordinátor pro popularizaci technických a přírodovědných oborů v Moravskoslezském kraji.

Barvy Přírody

plakát