K čemu je dobrá dělitelnost?

logolink

Odpověď na tuto otázku dostali na Přírodovědecké fakultě OU účastníci přednášky RNDr. Antonína Jančaříka, Ph.D., který 23. dubna 2013 přijel z Pedagogické fakulty Karlovy univerzity v Praze přednášet našim studentům i pedagogům. Na tuto zajímavou přednášku přišlo přes 50 studentů oborů matematiky, informatiky, dvouoborových studií i studia učitelství.

Cílem přednášky bylo představit kontrolní součty jako jednu z praktických aplikací dělitelnosti v běžném životě. Účastníci se dozvěděli, jak jsou přidělována a chráněna rodná čísla, čísla občanských průkazů, letenek či Eurobankovek, dále co je čárový kód a jak se používá, či proč vniklo ISBN. Ohledně „užitečnosti“ dělitelnosti byla zejména ukázána dělitelnost čísly 10,11 a 7.

Přednáška byla opravdu akční pro všechny zúčastněné, protože byla provázena praktickými ukázkami použití hlasovacích zařízení ve výuce. Díky tomuto zařízení se dokonce „soutěžilo“ o skvělou čokoládu a z nadšení studentů i pedagogů bylo vidět, že přednášky mohou být nejen poučné, ale i zábavné.

Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0053), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?K čemu je dobrá dělitelnost?