FAQ

Katedra sociální geografie
a regionálního rozvoje
Přírodovědecká fakulta
Ostravská univerzita
Chittussiho 10
710 00 Ostrava - Slezská Ostrava

e-mail: geografiezavináčosutečkacz
telefon: 597 092 300, 553 462 300

  
cz   en


Studijní pobyt v Etiopii

Vzhledem k tomu, že se v rámci svého studia v doktorském programu Politické a kulturní geografie na Přírodovědecké fakultě OU zabývám politickou situací v Africkém rohu, bylo mým cílem a rovněž velkým přáním podívat se do některé ze zemí této oblasti. V září 2010 jsem díky udělenému grantu v rámci Studentské grantové soutěže měla možnost odjet na měsíční studijní a výzkumný pobyt do Etiopie. Protože byl můj výzkumný projekt zaměřen na postavení Somalilandu v oblasti Afrického rohu, byly hlavním cílem mé cesty sídla mezinárodních organizací, sídlících v Addis Abebě. Na všech těchto institucích jsem se setkala s velice milým a vstřícným jednáním a navázala jsem důležité kontakty.

Navštívila jsem úřad Mise Evropské unie při Africké unii, kde jsem získala spoustu informací týkajících se politiky Evropské unie k zemím Afrického rohu, především Somálsku, a rovněž jsem měla možnost prodiskutovat aktuální problémy oblasti, jako např. nadcházející referendum v jižním Súdánu. Hlavním cílem mé studijní cesty byla Komise Africké unie v Addis Abebě, kde se mi podařilo získat volný přístup do knihovny a archívu, který byl pro mě významným zdrojem dokumentů AU. Podařilo se mi rovněž uskutečnit několik rozhovorů s odborníky na danou problematiku na Peace and Security Department AU.

Velikým zážitkem pro mě bylo setkání s bývalým ministrem zahraničí doposud neuznaného státu Somalialand, který mi poskytl velice cenné informace a stanoviska, týkající se snah jeho státu o mezinárodní uznání. Měla jsem možnost rovněž navštívit Addis Abebskou univerzitu a konzultovat svůj výzkum na Katedře politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd.

Volné víkendy jsem trávila poznáváním okolí Addis Abeby a v závěru pobytu jsem měla možnost odjet na několik dní na východ země do proslulého historického města Harar, které je známo jako křižovatka kultur v oblasti Afrického. Pobyt v Etiopii byl rovněž plný zajímavých kulturních zážitků, měla jsem možnost vidět nejstaršího předka člověka, slavnou Lucy, a zúčastnila jsem se oslav Meskelu, jednoho z nejvýznamnějších svátků Etiopské ortodoxní církve.

Studijní cesta do Etiopie pro mě byla určitě nezapomenutelným zážitkem a velkým přínosem do dalšího profesního i osobního života.

Mgr. Kateřina Rudincová

V ulicích Addis Abeby (1/5)V Debre Libanos na sever od Addis Abeby (2/5)Harar (3/5)Tradiční hararský dům (4/5)Etiopská vesnice (5/5)

Vlastník zprávy: Mgr. Monika Šumberová | Aktualizováno: 04. 01. 2011
 

© Ostravská univerzita 2006 - 2017
Ostravská univerzita, Dvořákova 7, 701 03 Ostrava 1
telefon: +420 597 091 111, +420 553 461 111
e-mail: studiumzavináčosutečkacz, infozavináčosutečkacz, podatelnazavináčosutečkacz

YouTube | Facebook | Google+ | Twitter | Instagram
RSS | Technický kontakt