Česká premiéra Františka Zvardoně u nás na Přírodovědě!

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity vystavuje světově uznávaný fotograf František Zvardoň. Pro rodáka z Petřvaldu, který po emigraci žije ve Francii, jde o velkou českou premiéru. Díky ostravskému Centru PANT si tak zájemci můžou prohlédnout jeho znázornění Francie jako zahrady Evropy.

Ostravské Centrum PANT připravilo ve spolupráci s Europe direct jeden velký návrat a premiéru v jednom. V rámci festivalu Tváře Evropy přivítá v Ostravě rodáka z Petřvaldu a světově uznávaného fotografa, ilustrátora a reportéra Františka Zvardoně. Ve čtvrtek 5. května bude od 18. hodiny hostem debaty přímo v sídle Centra PANT (Čs. legií 22, Moravská Ostrava). Součástí programu bude mimo jiné promítání jeho filmu, který mapuje nejen jeho kariéru a vyprávění, které návštěvníkům představí některé kapitoly z jeho života. Nedílnou součástí jeho návštěvy Ostravy pak bude i výstava pojmenovaná Francie Zahrada Evropy v atriu Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (Chittussiho 10, Slezská Ostrava), která všem zájemcům na fotografiích přiblíží jedinečnost opečovávaných zahrad, jež jsou často upravovány do rozličných geografických tvarů a kompozic. František Zvardoň na nich pohledem shora nabídne krásy hned čtyř koutů Francie a ukáže z jiné perspektivy přepychové zahrady – ať už slavné nebo ty intimnější, které jsou ideální ke zklidnění člověka. Do srdce těchto zelených ploch a labyrintů záhonů se můžete přenést ve všední dny vždy od 9. do 17. hodiny. Výstava by na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity měla být přístupná do konce června.

František Zvardoň fotograf, ilustrátor, cestovatel

Uznávaný fotograf pocházející z Česka, který už přes 30 let žije ve francouzském Štrasburku. Po dokončení studia fotografie a filozofie na vysokých školách v Brně a Praze zasvětil svůj život umění fotografie. Je velkým cestovatelem i úspěšným reportérem a ilustrátorem, který pracoval pro nespočet časopisů a vydavatelství po celém světě.

Za své fotografie získal několik mezinárodních ocenění, na které navázaly výstavy: cena UNESCO FIAP „A better way to life“ ve Vancouveru roku 1976, cena Agfa-Gevaert v Leverkusenu (Německo) roku 1983, mezinárodní cena Nikon Photo Contest v Tokiu roku 1983, cena Olympus v Tokiu roku 1990, cena PNUE (Program OSN pro životní prostředí) v New Yorku roku 1996.

Mimo to ilustroval přes třicet knih, mezi kterými se skví tituly jako „Bible 2000“ o 19 svazcích, „On my Own“ z roku 1991, „Les routes du lait“ z roku 1994, „Paysages humains“ vydané roku 1996, „Empreinte du temps“ (česky „Otisk času“) z roku 2001, „Bleu de terre“ vydané roku 2008.

Několik svých děl také věnoval své druhé domovině, kraji Alsasku: „L’Alsace de Zvardon“ z roku 2005, titul „Strasbourg“ objednaný roku 2009 městem Štrasburk k 60. výročí NATO, „Les Alsaciens“ vydané téhož roku, „Alsace Panorama“ z roku 2013, „Bâtisseurs de cathédrale“ a „L’Excellence en Alsace“ vydané roku 2014, „Secrets de cathédrale Strasbourg“ z roku 2015, „Lalique, l’Art de la main“ z roku 2018. Roku 2019 obdržel cenu Grand Prix de l’Académie d’Alsace.

Dále také vytvořil reportáž o několika letech trávených v Etiopii následovanou publikací dvou titulů – „Surma“ vydané roku 2006 a „Éthiopie, Instants éternels“ z roku 2011.

Pracoval též v Třineckých železárnách v České republice, což dalo vzniknout výstavě ve městě Kirkenes (Norsko) zvané „Iron Heroes“. Z této zkušenosti se zrodilo i video „Inferno“ promítané na Festivalu současné hudby „Musica“ ve Štrasburku. Výstava „Iron Heroes“ se taktéž představila na European Art Exchanges „Apollonia“ ve Štrasburku roku 2015.

Několik let také cestoval po oblastech severní Evropy – Islandu, Norsku, Grónsku, Finsku a Faerských ostrovech. Z těchto cest vzešla roku 2016 kniha „Aurora Borealis“ a v roce 2021 se zrodila černobílá kniha s názvem „Artic Way“. Své působení v Karibiku zachytil v knize „Secrets de Guadeloupe“.

Zdroj: Centrum PANT

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 05. 2022