Rigorózní řád PřF OU
UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.
Úvodní ustanovení
1. Tento řád upravuje průběh rigorózního řízení na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity v Ostravě (dále jen „fakulta“). Stanoví podmínky a postup při přijímání přihlášek ke státní rigorózní zkoušce (dále jen „rigorózní zkouška“), pravidla pro průběh a hodnocení rigorózní zkoušky, jakož i způsob stanovení a úhrady nákladů rigorózního řízení a nákladů spojených s právem uchazečů používat zařízení a informační technologie potřebné k přípravě na rigorózní zkoušku.
2. Rigorózní zkoušky lze konat v souladu s § 78 odst. 3 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (dále jen „zákon o vysokých školách“) ve studijních oborech těch magisterských programů, v rámci jejichž akreditace bylo o oprávnění udělovat příslušný akademický titul rozhodnuto
Podmínky a pravidla pro podání a přijetí přihlášky k rigoróznímu řízení
1. Přihlášku k rigoróznímu řízení v daném oboru může podat uchazeč, který:
a) absolvoval magisterský studijní program v téže oblasti studia a získal titul „magistr“ podle § 46 odst. 4 zákona o vysokých školách,
b) získal v téže oblasti studia titul „magistr“ podle § 21 odst. 2 nebo § 43 odst. 2 zákona č. 172/1990 Sb., o vysokých školách, pokud nezískal titul „doktor“ podle § 22 téhož zákona a pokud nejde o případ uvedený v § 99 odst. 4 zákona o vysokých školách.
2. Písemnou přihlášku k rigoróznímu řízení podává uchazeč na předepsaném formuláři děkanovi fakulty prostřednictvím studijního oddělení. K přihlášce je nutno přiložit:
a) úředně ověřené kopie vysokoškolského diplomu a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce (absolventi zahraničních vysokých škol předloží doklad o nostrifikaci dosaženého vzdělání),
b) stručný životopis,
c) přehled odborné činnosti uchazeče v oboru rigorózní zkoušky včetně seznamu publikovaných prací,
d) osvědčení o státním občanství (cizinci předloží osvědčení o cizí státní příslušnosti),
e) doklad o úhradě předepsaných nákladů spojených s rigorózním řízením.
3. Součástí přihlášky je uvedení názvu a základní osnovy zamýšlené rigorózní práce, resp. v případě, že uchazeč žádá o uznání disertační nebo diplomové práce jako práce rigorózní (v souladu s čl.5 odst. 5), vyplní v přihlášce příslušnou část a práci přiloží k přihlášce.
4. Studijní oddělení zaregistruje přihlášku a spolu se všemi přiloženými materiály ji zašle předsedovi příslušné komise pro státní rigorózní zkoušky (dále jen „komise“).
5. Předseda komise do 30 dnů rozhodne, zda přihláška spadá do oboru působnosti jeho komise a zda přihláška vyhovuje ustanovením tohoto řádu. Není-li formulář přihlášky řádně vyplněn nebo neobsahuje-li přihláška stanovené přílohy, vyzve předseda komise uchazeče prostřednictvím studijního oddělení k odstranění nedostatků a stanoví mu k tomu přiměřenou lhůtu. Nejsou-li nedostatky v této lhůtě odstraněny, má se za to, že přihláška nebyla podána.
6. V případě, že je přihláška uchazeče v souladu s ustanoveními tohoto řádu, zašle předseda komise děkanovi návrh na zahájení rigorózního řízení. Do 60 dnů od doručení přihlášky zašle děkan uchazeči oznámení o zahájení rigorózního řízení včetně bližších podrobností a požadavků ke státní rigorózní zkoušce. Do lhůty 60 dnů se nezapočítává doba, během níž uchazeč na vyzvání fakulty doplňoval svou přihlášku a odstraňoval případné její nedostatky.
7. Nelze-li na fakultě konat rigorózní zkoušku v oblasti studia, ve které uchazeč získal titul „magistr“, fakulta uchazeči přihlášku vrátí s příslušným vysvětlením.
8. V případě podle odst. 5 a 7, kdy byla úhrada nákladů spojených s rigorózním řízením zaplacena a rigorózní řízení se neuskuteční, fakulta vrátí uchazeči uhrazenou částku sníženou o administrativní náklady paušálně stanovené děkanem.
9. Náležitosti přihlášky, výše a forma úhrady nákladů rigorózního řízení a nákladů spojených s právem uchazečů používat zařízení a informační technologie potřebné k přípravě na rigorózní zkoušku jsou zveřejněny na úřední desce fakulty.
Příprava k rigorózní zkoušce
1. Uchazeč, u něhož bylo zahájeno rigorózní řízení, není studentem ve smyslu zákona.
2. Uchazeč, u něhož bylo zahájeno rigorózní řízení, má právo používat při přípravě k rigorózní zkoušce zařízení a informační technologie fakulty v souladu s tímto rigorózním řádem.
3. Ustanovení odst. 2 může uchazeč využít po předchozí domluvě s vedoucím katedry, na níž bude rigorózní zkoušku konat. Na návrh vedoucího katedry uzavře děkan s uchazečem Dohodu o používání zařízení a informačních a technologií při přípravě k rigorózní zkoušce (dále jen „dohoda“).
4. Dohoda stanoví:
a) akademické pracoviště fakulty, jejíž zařízení a informační technologie bude uchazeč během přípravy na rigorózní zkoušku využívat, včetně doby a rozsahu,
b) výši nákladů spojených s využíváním zařízení a informačních technologií uvedených v písm. a) a způsob této úhrady,
c) pravidla pro pobyt uchazeče na fakultě v souvislosti s využíváním zařízení a informačních a technologií podle písm. a),
d) závazek uchazeče respektovat vnitřní předpisy fakulty a další právní a bezpečnostní normy a řídit se pokyny vedoucího akademického pracoviště podle odst. 2.
5. Dohoda se uzavírá na dobu určitou. Platnost dohody nemůže přesáhnout den ukončení rigorózního řízení podle čl. 7 odst. 1.
Rigorózní zkouška
1. Rigorózní zkouškou má uchazeč prokázat, že má hlubší vědomosti ve zvoleném vědním oboru, že ovládá základní metody vědecké práce, že je způsobilý si osvojovat nové poznatky vědy a praxe, kriticky je hodnotit, a že je schopen získané vědomosti aplikovat tvořivým způsobem.
2. Rigorózní zkouška se koná před komisí, kterou jmenuje děkan po schválení vědeckou radou fakulty.
3. Komise je nejméně 5 členná, skládá se z profesorů, docentů a odborníků schválených vědeckou radou. Předsedou komise je pracovník fakulty. Komise je schopna jednat a usnášet se v přítomnosti svého předsedy a nejméně dvou dalších svých členů.
4. Rigorózní zkouška se skládá ze dvou částí, a to z obhajoby rigorózní práce a z ústní zkoušky z předmětů stanovených pro daný obor. Úspěšná obhajoba rigorózní práce je podmínkou přístupu uchazeče k další části rigorózní zkoušky. Všechny části rigorózní zkoušky se konají v jednom dni.
5. Ústní zkouška se skládá z předmětů, které jsou součástí státní závěrečné zkoušky v daném magisterském oboru na fakultě. Předměty a obsah rigorózní zkoušky v daném oboru stanoví komise.
6. Průběh rigorózní zkoušky a vyhlášení výsledků jsou veřejné.
7. O průběhu rigorózní zkoušky je veden protokol, který podepisuje předseda a všichni přítomní členové komise.
8. Období pro konání rigorózních zkoušek je každoročně stanoveno děkanem v rámci harmonogramu akademického roku a je zveřejněno na úřední desce fakulty. Uchazeč se na vypsaný termín rigorózní zkoušky přihlašuje písemně nejpozději 30 dnů předem a současně předkládá svoji rigorózní práci.
Rigorózní práce
1. Rigorózní práce prokazuje schopnost samostatné činnosti v oblasti výzkumu nebo vývoje, nebo samostatné tvůrčí činnosti. Musí obsahovat původní výsledky nebo originální zpracování ucelené části problematiky daného oboru.
2. Téma rigorózní práce dohodne uchazeč s předsedou komise.
3. Po dobu zpracování rigorózní práce je uchazeč zpravidla veden konzultantem, o jehož přidělení rozhoduje předseda komise. Konzultant je na návrh předsedy komise jmenován děkanem z řad profesorů, docentů a odborných asistentů fakulty s titulem DrSc., CSc., Ph.D., nebo Dr.
4. Rigorózní práci je uchazeč povinen předložit nejpozději do dvou let od zahájení rigorózního řízení podle čl. 2 odst. 6. Pokud tak neučiní, podá předseda komise děkanovi návrh na ukončení rigorózního řízení.
5. Předseda komise může rozhodnout, aby jako rigorózní práce byla přijata i jiná práce uchazeče (soubor publikovaných prací, diplomová práce, disertační práce), pokud splňuje příslušné podmínky (viz odst. 1).
6. Předseda komise určí na posouzení rigorózní práce dva oponenty.
7. Oponenti vypracují ve stanovené lhůtě písemné posudky rigorózní práce a v jejich rámci mj. posoudí, zda je naplněno ustanovení odst. 1. Součástí posudku musí být výslovné stanovisko o doporučení rigorózní práce k obhajobě. Uchazeč má právo seznámit se s posudky nejméně týden před konáním rigorózní zkoušky.
8. V případě, že oba oponenti nedoporučují práci k obhajobě, podá předseda komise děkanovi návrh na ukončení rigorózního řízení.
Hodnocení rigorózní zkoušky
1. Obhajoba rigorózní práce se hodnotí stupni „vyhověl(a)“ nebo „nevyhověl(a)“. Při hodnocení se berou v úvahu doporučení obsažená v posudcích oponentů a výkon uchazeče při obhajobě.
2. Úroveň znalostí uchazeče u ústních zkoušek z předmětů stanovených pro daný obor se hodnotí stupni „vyhověl(a)“ nebo „nevyhověl(a)“.
3. O výsledku každé části rigorózní zkoušky rozhoduje komise hlasováním většinou hlasů přítomných členů. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.
4. Celkové hodnocení rigorózní zkoušky zní „vyhověl(a)“, jestliže každá její část je hodnocena stupněm „vyhověl(a)“. V opačném případě je celkový výsledek rigorózní zkoušky „nevyhověl(a)“.
5. Na základě celkového hodnocení rigorózní zkoušky stupněm „vyhověl(a)“ podá předseda komise děkanovi fakulty návrh na ukončení rigorózního řízení a udělení akademického titulu „doktor přírodních věd“ (ve zkratce „RNDr.“ uváděné před jménem) nebo „doktor filosofie“ (ve zkratce „PhDr.“ uváděné před jménem) v souladu s příslušným ustanovením rozhodnutí akreditační komise pro daný obor.
6. Pokud komise rozhodla, že uchazeč rigorózní práci neobhájil, stanoví, zda je nutno práci přepracovat nebo doplnit. Opakování obhajoby je možné jen jednou, a to nejdříve za 6 měsíců. Pokud uchazeč obhájil rigorózní práci, ale nesložil ústní zkoušku, může ji opakovat jen jednou, a to nejdříve za 6 měsíců. Opakování rigorózní zkoušky nebo její části je zpoplatněno.
7. V případě opakovaného celkového hodnocení rigorózní zkoušky stupněm „nevyhověl(a)“ podá předseda komise děkanovi fakulty návrh na ukončení rigorózního řízení.
8. Pokud uchazeč nesloží rigorózní zkoušku do dvou let ode dne, kdy poprvé obhajoval rigorózní práci, podá předseda komise děkanovi fakulty návrh na ukončení rigorózního řízení.
Ukončení rigorózního řízení
1. Děkan ukončí rigorózní řízení:
a) na návrh předsedy komise podle čl. 5, odst. 4 nebo 8, případně podle čl. 6, odst. 5, 7 nebo 8,
b) na základě písemné žádosti uchazeče.
2. Na základě úspěšně ukončeného rigorózního řízení je uchazeči vydán diplom, vysvědčení o rigorózní zkoušce a obhajobě rigorózní práce, a to zpravidla při příležitosti akademických obřadů fakulty.
3. Uchazeč, který byl u rigorózní zkoušky hodnocen stupněm „nevyhověl(a)“, může podat novou přihlášku k rigorózní zkoušce nejdříve po uplynutí jednoho roku od data ukončení rigorózního řízení.
Náklady
1. Náklady rigorózního řízení hradí uchazeč. Pokud výše úhrady není stanovena univerzitním předpisem, stanoví ji každoročně na základě aktuální kalkulace děkan.
2. Náklady spojené s využitím zařízení a informačních technologií fakulty a s poskytováním konzultací akademickými pracovníky v souvislosti se zpracováním rigorózní práce a s přípravou na rigorózní zkoušku hradí uchazeč (pokud nabídku služeb přijme) v rozsahu stanoveném v dohodě podle čl. 3 tohoto řádu způsobem uvedeným tamtéž.
3. Náklady spojené se slavnostním předáním diplomu hradí uchazeč, pokud nabídku služeb přijme. Pokud výše úhrady není stanovena univerzitním předpisem, stanoví ji každoročně na základě aktuální kalkulace děkan.
Přechodná a závěrečná ustanovení
1. Diplomová práce obhájená podle zákona č. 172/1990 Sb. o vysokých školách, nebo podle zákona o vysokých školách, a vyhovující přitom nárokům uvedeným v čl. 5 odst. 1, může být komisí uznána jako rigorózní práce podle tohoto řádu.
2. Disertační práce obhájená podle § 22 odst. 2 zákona č. 172/1990 Sb. o vysokých školách nebo podle zákona o vysokých školách, resp. rigorózní zkouška vykonaná podle § 22 odst. 2 zákona č. 172/1999 Sb. o vysokých školách nebo státní doktorská zkouška vykonaná podle zákona o vysokých školách, může být komisí na základě žádosti uchazeče uznána jako rigorózní práce, resp. ústní zkouška podle tohoto řádu. Pokud byla disertační práce podle první věty obhájena v rámci studia doktorského studijního programu zahájeného podle § 98 odst. 1, písm. c) zákona o vysokých školách před 29. květnem 1998 jako postgraduální studium, uzná se také jako rigorózní práce podle tohoto řádu. Ustanovení druhé věty platí i pro uznání rigorózní zkoušky nebo státní doktorské zkoušky jako ústní zkoušky podle tohoto řádu.
3. Tento řád byl schválen akademickým senátem fakulty dne 31.3.2003 a nabývá platnosti dnem schválení akademickým senátem Ostravské univerzity v Ostravě.
Zveřejněno / aktualizováno: 29. 03. 2017