Na shledanou na prestižních asijských univerzitách!
V těchto dnech finišují podpisy dalších nových smluv o spolupráci s východoasijskými univerzitami. Podepsání těchto smluv umožní našim studentům vyjet na zahraniční studium na TOP světové asijské univerzity a studentům z těchto univerzit přijíždět studovat zase k nám. Tuto úspěšnou východoasijskou misi má na svědomí Přírodovědecká fakulta OU.
Mít partnerské univerzity v Číně, Koreji, na Tchaj-wanu a v Japonsku bylo součástí dlouhodobé strategie nejen PřF OU, ale i celé Ostravské univerzity. OU ještě před rokem neměla mimo smlouvy v programu Erasmus+ žádnou smlouvu o výměně studentů mimo Evropu. V případě kreditové mobility byl sice výjezd mimo Evropu možný, ale pořád to nebylo „ono“. Uzavření smluv o spolupráci a výměně studentů s východoasijskými univerzitami zcela mění vzdělávací příležitosti pro naše studenty a také zvyšuje prestiž naší univerzity nejen v Česku, ale i v globálním měřítku.
Nejen, že budeme přijímat studenty asijských universit, kteří budou mít o studium u nás zájem, ale budeme možnost studia na těchto partnerských univerzitách nabízet i našim studentům. Bude možnost vyjet například i na zahraniční letní školy, které budou pro naše studenty zásadně levnější nebo i zcela zdarma.
Naši studenti se o studium na těchto univerzitách budou moci ucházet v rámci vyhlášené výzvy programu VIA od jara 2018. Pro studium na těchto asijských univerzitách bude probíhat výběrové řízení. Uchazeč o studium na těchto univerzitách musí splňovat dobrý akademický prospěch, určitá znalost japonského nebo čínského jazyka i zájem o asijský region a znalost reálií bude výhodou. Dřívější zkušenost ze studijní mobility v EU také pomůže, protože jít studovat do Asie bez předchozí studijní zkušenosti v zahraničí není jednoduché.
K podpisu smluv o spolupráci s asijskými univerzitami vede dlouhá a náročná cesta… Nejdříve navázání prvních kontaktů na světových veletrzích vzdělávání (konference NAFSA v Los Angeles, konference EIAE v Seville) se zástupci mnoha univerzit, pak vzájemná komunikace, kultivování těchto vtahů, budování důvěry a trpělivost. Poté následují osobní návštěvy těchto univerzit. Proděkan pro vnitřní a vnější vztahy PřF OU dr. Tomáš Drobík a dr. Lukáš Laš, který má na PřF OU ve své gesci zahraniční vztahy, Erasmus a navíc je odborníkem na východoasijská studia, navštívili v říjnu a listopadu minulého roku celkem 9 univerzit během 10 dnů – 5 univerzit na Tchaj-wanu a 4 univerzity v Japonsku = to byla výzva! Byl to tak trochu maratón, logistika přesunů mezi univerzitami a oběma zeměmi byla velmi náročná, každý den jedna univerzita, kromě pátku, kdy se přesunovali z Nagoji do Tokia na letiště. Časový harmonogram všech přesunů v návaznosti na schůzky na univerzitách a na hotely musely být nachystány dlouho před samotnou cestou. Co rozhodně přispělo ke komfortu cesty napříč univerzitami, byly vysokorychlostní vlaky, jejichž přesnost, rychlost a komfort jsou obdivuhodné – to taky přispělo ke zdárnému plnění plánu přesunů a konečnému návratu zpět.
Na kterých univerzitách proběhla jednání? Na Tchaj-wanu to byly univerzity top 200-1000 na světě: Univerzita Šich Čchien a Národní tchaj-pejská univerzita vzdělávání v Tchaj-pei, Národní unierzita Čiao-thuchg v Sin-ču, Národní univerzita Čchen-kung v Tchajnanu, a Národní centrální univerzita v Tchao-jüanu.
V Japonsku to byly univerzity v TOP 1000 na světě: soukromá Japonská univerzita v Tokiu, Kanagawská unierzita v Jokohamě, Univerzita Ryūkoku v Kjótu a Univerzita Aiči Šukutoku v Nagoji.
Dojmy z těchto univerzit jsou jen ty nejlepší. Nejen kvůli vstřícnému přijetí na všech univerzitách, ale tyto univerzity jsou velmi moderní a atraktivní, kampusového typu, perfektně vybavené nejen pro studium i výzkum, ale i v zázemí. Tyto univerzity v nádherných ostrovních státech s historickými bohatými asijskými kulturami jsou schopné našim studentům zajistit nejenom dobré vzdělání, ale i slušný komfort při bydlení a při pobytu vůbec. Studentské ubytování na bázi smluv o výměně studentů na Tchaj-wanu i v Japonsku je totiž levné. Na Tchaj-wanu je levnější i oproti Česku, v Japonsku jsou náklady o něco vyšší, než u nás.
Kolegové se podělili také o nevšední zážitek z tokijské čtvrti Šibuja. Na této nejrušnější a asi nejznámější křižovatce v Asii se konala bouřlivá oslava Halloweenu, která se nesla v duchu amerického Comic Conu. Tisíce lidí z celého světa oblečení do nejroztodivnějších masek a kostýmů často i dosti vyzývavých, slavili v přilehlých ulicích, popíjeli všemožný alkohol, fotili se, zatímco přicházel tajfun, který všechny přítomné hustě skrápěl. „Atmosféra byla naprosto elektrizující, déšť nikomu nevadil. Lidé se bavili, zastavovali rušnou dopravu a každý řidič musel pustit naplno své autorádia a dav zombie, superhrdinů, pohádkových hrdinů a obyčejných přihlížejících tak spontánně tančil. Ještě tři následující dny se o této události mluvilo v japonských médiích“, přibližují celou událost kolegové.
Zástupci dvou z navštívených univerzit naopak návštěvu oplatili a přijeli k nám na Ostravskou univerzitu. Delegace z Kanagawské univerzity v Jokohamě přijela 12. prosince 2017. Zástupkyně Národní univerzity Čheng-kung v Tchajnanu navštívila Ostravskou univerzitu 8. února 2018, a kromě jiného se dohodla spolupráce v lingvistickém výzkumu od příštího akademického roku. Aktuálně probíhají navazující administrativní úkony spojené s formalizováním spolupráce.
Dlouhodobou strategií naší univerzity je stabilizovat tato asijská partnerství – nejen Japonsko a Tchaj-wan, ale i Koreu. S Koreou je spolupráce nejdál, od letního semestru 2018 už v Ostravě máme první korejské studenty. Toto je výsledek snažení kanceláře pro mezinárodní vztahy OU (International Office) v minulém roce, kdy proběhla řada zahraničních cesty asijským směrem. Bude snaha udržet a pěstovat vynikající spolupráci s těmito partnery, takže i setkávání s nimi na velkých akcích, jako je např. veletrh vzdělávání APAIE, který se uskuteční letos v Singapuru. Tam se vydá opět Lukáš Laš, který vzkazuje našim studentům: „Nebojte se na sobě pracovat a realizovat svoje sny třeba studiem v Japonsku, na Tchaj-wanu, v Korejské republice nebo v Číně. Následujte svůj vnitřní hlas, pracujte na sobě! Je to vaše cesta k úspěchu!“
Zveřejněno / aktualizováno: 13. 02. 2018