Německý velvyslanec přednášel na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity
Pracoviště Přírodovědecké fakulty v Chittussiho ulici hostilo velvyslance Spolkové republiky Německo Dr. Christopha Isranga. Při své přednášce přiblížil studentům i akademikům současnou pozici Německa v rámci mezinárodních vztahů a zároveň se věnoval také spojenectví s Českem.
Úvodní slovo obstaral doc. RNDr. Petr Rumpel, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Po krátkém představení vzácného hosta a uvedení do problematiky se ke slovu dostala přímo jeho excellence.
Dr. Christoph Israng si na cestu do Ostravy symbolicky navlékl červenou kravatu se vzory spjatými s naším průmyslovým regionem. Jeho přednáška v angličtině trvala něco málo přes hodinu a v jejím rámci se pokusil zodpovědět na otázku, zda je současné Německo hrozbou nebo partnerem.
Současné postavení Německa zasadil do historického kontextu a připomněl například tragické události i zločiny 2. světové války, se kterými je třeba se v rámci vzájemných vztahů mezi Českem a Německem vyrovnat. Zopakoval, že Německo zdecimované 2. světovou válkou se zprvu do mezinárodního dění příliš nezapojovalo a tamní společnost dlouho odmítala zapojení armádních sil do řešení konfliktů v jiných zemích. Původně lékařské jednotky tak postupně doplňovaly i čistě vojenské.
Právě otázkám bezpečnosti a mezinárodní spolupráci v rámci Evropské unie i Centrální Evropy věnoval německý velvyslanec Dr. Christoph Israng největší pozornost. Podle něj je dnes největší síla v jednotě a spolupráci. „Německo má dnes výsostné postavení a silnou ekonomiku. Samo by ale neuspělo. Síla je v provázanosti. Ať už v rámci Evropské unie nebo při armádní spolupráci,“ prohlásila mimo jiné jeho excelence. Jednota bude podle něj důležitá i pro zvládnutí současné migrační vlny nebo terorismu.
Německý velvyslanec se zaměřil také na moc diplomacie v dnešním světě. Ocenil mimo jiné roli Česka při srpnovém osvobození dvou pracovníků německé humanitární organizace, kteří byli kvůli nelegálnímu překročení hranic Sýrie drženi několik měsíců ve vězení. Právě čeští diplomaté i díky funkční ambasádě v Damašku dokázali vyjednat jejich propuštění.
Svou přednášku jeho excelence zakončila přáním. „Doufám, že po mých slovech budete Německo vnímat jako partnera, a ne jako hrozbu,“ prohlásil Dr. Christoph Israng k plénu, než dostali pro své dotazy prostor návštěvníci přednášky.
Čelil tak dotazům, které se týkaly například snížení emisí v ovzduší, průmyslu 4.0 nebo aktuálního obrazu Evropské unie v Česku, kde je často vnímána jako synonymum zla. „Odpovědnost je na politicích, ti musejí ozřejmit výhody členství v Evropské unii a vysvětlovat, že ne všechny potíže jsou způsobeny byrokracií,“ zmínila například jeho excelence.
Zveřejněno / aktualizováno: 07. 11. 2018