Odborníci Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity pomáhají Arnice se záchranou krajiny Poodří a brouka páchníka
Ekologové z Arniky zkoušejí s pomocí odborníků z ostravské Přírodovědecké fakulty, polské Fundacji EkoRozwoju a Českého svazu ochránců přírody oživit krajinu Poodří. Chráněné území, které je součástí evropské soustavy Natura 2000, doplní v následujících letech novými dřevinami. Kromě topolů, dubů a vrb vysázejí také staré odrůdy hrušní a prořežou některé druhy stromů. Symbolem jejich práce je brouk páchník, jehož populaci chtějí znovu rozšířit.
V posledních letech se i kvůli změnám v hospodaření v krajině počty brouka páchníka v Poodří rapidně snížily. Specificky zapáchající brouk přichází o tradiční útočiště, kterými jsou dutiny stromů, a žije většinou v malých izolovaných koloniích. Právě ty má nová výsadba a lepší management údržby znovu propojit. „Rozšíření páchníka bude důkazem, nakolik jsme přírodě pomohli. Jeho přítomnost znamená, že v Poodří přežijí i další ohrožené druhy rostlin a zvířat, a že se nám tento krásný kout naší vlasti podaří zachránit pro další generace,“ říká RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
Projekt Arniky (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463) potrvá 5 let a počítá s náklady zhruba 25 milionů korun. Většinu peněz pošle Evropská komise z programu LIFE, zapojí se ale také české Ministerstvo životního prostředí.
Řešiteli projektu LIFE „Osmoderma in SCI Poodří“ jsou za ostravskou Přírodovědeckou fakultu doc. RNDr. Petr Kočárek, Ph.D.; PhDr. Přemysl Mácha, Ph.D.; Mgr. Tereza Aubrechtová a tým doktorandů.
„Poodří je jednou z nejvýznamnějších oblastí výskytu páchníka na Moravě, který patří do skupiny takzvaných deštníkových druhů. Přežíval tady po staletí díky tradičnímu udržování rozvolněné lužní krajiny. Teď má však namále a projekt přichází takřka na poslední chvíli,“ upozorňuje doc. RNDr. Petr Kočárek, Ph.D. s tím, že z projektu mohou těžit také další živočichové v Poodří. Užitek z výsadby stromů budou mít například ryba piskoř pruhovaný, žába kuňka ohnivá, doupní ptáci a netopýři.
V průběhu 5 let chce Arnika vysázet v Poodří na 1500 stromů, přičemž hned čtvrtinu budou tvořit hrušně. Už v říjnu spustili ochránci přírody ořezy prvních stromů, které chtějí zbavit jmelí i přerostlých větví, aby posílili dutiny nejen pro páchníka. Za sebou už mají spolu s některými spolky také první část výsadby ve vybraných lokalitách.
Zveřejněno / aktualizováno: 28. 11. 2018