Ostravská univerzita používá na svých webových stránkách soubory cookies i další analytické nástroje. Rozumím

OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Fakulty a ústavy > Přírodovědecká fakulta > O fakultě > Aktuality

Ostravská univerzita

Mladí chemici zpříjemnili školákům advent pohádkou o dočasně degradovaném Mikuláši

Učebna naší katedry chemie se proměnila v divadelní scénu. Tým studentů chemie pod vedením RNDr. Kateřiny Trčkové, PhD. také letos připravil pro malé školáky v rámci adventu chemickou pohádku. Hned třikrát tak studenti nabídli dětem příběh Kterak Mikuláš k čertu a andělu přišel, který už tradičně protkali řadou chemických pokusů.

„Prvotní je samozřejmě nápad, potom je třeba samozřejmě do té naší besídky včlenit nějak ty pokusy, které budou sedět k jednotlivým postavám. To je pak třeba si vyzkoušet. Celé jsme to nacvičovali zhruba měsíc,“ říká RNDr. Kateřina Trčková, PhD., která se představila v roli přísné instruktorky Gertrudy Řezníkové. Právě po její kontrole musel Mikuláš odevzdat plášť, hůl, a dokonce i vlastní vousy. Následně si musel projít chemickými zkouškami u anděla, vodníka, havíře i čertice a prokázat, že si zaslouží svou funkci. Role Mikuláše se zhostil student druhého ročníku navazujícího studia Bc. Tomáš Juřica, který celý příběh dával dohromady.

„Když se řekne chemie, tak z toho mají děti většinou hrůzu. My jsme chtěli ukázat, že je to pěkné, zábavné a mohlo by je to i bavit. Ten koncept byl skupinová práce, doladit to a vše propojit i sepsat trvalo zhruba čtyři hodiny. Role jsme si rozdělili losováním. Teda kromě jedné, protože pro roli anděla se nejlépe hodila Monika Pecníková. Vzhledem k tomu že má blond vlasy, nepotřebovala paruku,“ pousmál se představitel dočasně degradovaného Mikuláše.

Chemickou učebnou zněl i díky vtipným okamžikům ve velkém smích a malí školáci si i přes občasný nepříjemný zápach ze šlehajících plamenů užívali alchymii v praxi. Z Mikuláše se nakonec propadlík nestal a mohl se vrátit ke své profesi. Kvůli nedostatkům mu ale inspektorka natrvalo přidělila za společníky anděla a čerta. Děti i jejich učitelé tak odcházeli spokojení.

„Oceňuju ty rozzářená očička dětí, protože pro ně je to něco úžasného, co ještě doposud třeba neviděly. A co si budeme povídat, pokusy dělají chemii hodně přitažlivou. Hodně se mi taky líbí, že to celé připravují budoucí učitelé,“ ocenila akci katedry chemie Radka Maršálková, která do Ostravy dorazila se zhruba dvacítkou školáků z Klimkovic. Ti si kromě nevšedního zážitku odnesli od Mikuláše také sladkou odměnu.


Kterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišelKterak Mikuláš k čertu a andělu přišel

Zveřejněno / aktualizováno: 14. 12. 2018

facebook
instagram
twitter
rss
social hub