Katedra matematiky finišuje s přípravou dalšího ročníku prestižní soutěže!
Do Ostravy znovu zamíří matematická elita z celého světa. Přírodovědecká fakulta bude od 27. do 30. března hostit další ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. Už po 29. tak naše Katedra matematiky uvítá desítky talentovaných vysokoškolských studentů z různých koutů světa. Vedoucí katedry doc. RNDr. Jan Šustek, Ph.D., teď se svým týmem finišuje s přípravami.
Jak moc se těšíte na letošní ročník?
Hodně! Zatím je ten letošní ročník trochu začarovaný a měli jsme hodně technických problémů. Potíže byly hlavně s registrací soutěžících na našem webu. Věřím ale, že se to obrací k lepšímu.
Neobáváte se nižšího počtu přihlášených?
Zatím to i přes ty problémy nevypadá špatně. Během pár dnů po spuštění registrace se nám přihlásilo zhruba 70 lidí, a to číslo se pořád zvyšuje. Teď máme nějakých 106 přihlášek a zájemci se můžou hlásit až do konce tohoto týdne. Když bude kolem 150 soutěžících a 40 členů poroty, tak by to mohlo být v pohodě.
Jak velké jméno dnes soutěž má?
Troufám si tvrdit, že má dost velký zvuk. Sjíždějí se nám tady soutěžící z celé Evropy a v posledních letech také z dalších koutů světa. Když se pak studenti hlásí na doktorské studium, často si účast v naší soutěži píší do životopisu, na což slyší nejen univerzity.
Musela za těch téměř 29 let soutěž projít nějakou proměnou?
Když si vzpomenu, jaké to bylo v době, kdy jsem byl jedním ze soutěžících, tak je to celkem skok. V počátcích se vše zpracovávalo ručně, což je dnes nemyslitelné. Hodně jsme zapojili počítače, které nám pomáhají i s opravami a vyhodnocováním. Snažíme se být moderní a dělat i něco pro soutěžící, kterým třeba v průběhu nabízíme přednášky předních matematiků.
Jaký přínos má soutěž pro katedru matematiky?
Myslím, že je to pro nás velká reklama. Kromě toho nám přináší soutěž kontakty, které se hodí třeba když potřebujeme něco řešit v zahraničí. Pomáhá nám také s navázáním mezinárodní spolupráce, která pak může přerůst třeba ve výměnu studentů v rámci Erasmu. Kromě toho se kontakty v zahraničí hodí, když potřebujeme přeložit nějaké články do angličtiny.
Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste byl aktivním soutěžícím?
Je to sice už hodně dávno, ale když si na to vzpomenu, tak to bylo dobré. Započítal jsem si a jako student jsem se navíc ulil ze školy (smích)
Role pořadatele už asi tak pohodová není?
Nevydechneme si, jsme vším docela zavalení. Abych řekl pravdu, celkem se i těším, až letošní ročník dotáhneme do konce a zajdeme si s kolegy po slavnostním vyhlášení na sodovku.
Co jste letos pro soutěžící připravili?
Tak jako v minulosti to budou čtyři příklady, které vybere porota až těsně před startem soutěže ze zaslaných návrhů od jednotlivých zúčastněných univerzit. Určitě to bude jako vždy vyvážené. Od těžkých a středně těžkých úloh až k nějaké té lehčí. Jde nám totiž také o to, aby účastníci posbírali nějaké body a měli i nějakou radost ze soutěže. Nechceme, aby z Ostravy odjížděli naštvaní a bez jediného bodu, ale zároveň potřebujeme najít toho nejlepšího. Kvůli těm problémům s registrací jim jako takové bolestné navíc nabídneme přednášky Pawla Gladkeho z Katowic a Viléma Nováka z našeho Ústavu pro výzkum a aplikaci fuzzy modelování.
Jak velký boj mezi soutěžícími očekáváte?
Matematici jsou samozřejmě hodně soutěživí, takže jsem sám zvědavý na výsledky. Celá akce má ale také společenský přesah, kdy soutěžící naváží nové kontakty, které se jim třeba v budoucnu můžou hodit.
Zmínil jste roli porotců. Jak složitá bude?
Není zrovna jednoduchá. Porotci nejprve vybírají ty příklady, a pak mají takový skrytý úkol, který moc na první pohled není vidět. Musí zadání v angličtině společnými silami doladit natolik, aby bylo všechno jasné. Často tak řeší třeba i jediné slovíčko. Kromě toho musejí vše samozřejmě vyhodnotit. Sem tam tak připomínají luštitele hieroglyfů, protože na krasopis soutěžící moc nedají.
Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2019