Studenti Virtuální Univerzity třetího věku zamíří na speciální lektorské školení do Portugalska

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity odmění nejlepší seniory ze speciálních kurzů. Nejaktivnější účastníci se v od zimního semestru stanou lektory.

Univerzita třetího věku na Ostravské univerzitě se již roky těší velkému zájmu seniorů. Od října 2017 se mohou zapojovat do speciálního projektu ISEV, který je učí využívat smart technologie, nabízí mezigenerační dialog s univerzitními studenty a zároveň jim umožňuje aktivně předávat své vědomosti dalším lidem. Ústředním tématem celého projektu jsou vzpomínky na 20. století.

Chceme, aby senioři aktivně využívali své vzpomínky. Nabídli jsme jim historická témata, architekturu, školství, vývoj krajiny i přírody a podobně. Zároveň zapojujeme také univerzitní studenty, kteří s nimi dělají rozhovory a zaznamenávají tak jejich minulost. Počítáme s tím, že v budoucnu pomůžou náplň kurzů spoluvytvářet přímo zapojení senioři,“ říká garantka Virtuální Univerzity třetího věku na PřF OU Ing. Zdeňka Telnarová, PhD.

Do úvodního kurzu se přihlásilo zhruba 100 seniorů. Původně na ně v jeho rámci čekalo 11 témat, nakonec ale pracovníci Přírodovědecké fakulty vybrali 5 nejatraktivnějších. V rámci takzvané badatelny si tak třeba senioři vytvářejí rodokmeny nebo materiály, které využívají digitálně dostupné archívy a dokumenty.

Vytvořily se nám skupinky o zhruba třiceti seniorech. Náš plán je, aby se z každé skupinky vyprofilovali nejaktivnější účastníci, kteří zamíří na školení do Portugalska. Následně využijí své znalosti a dovednosti k lektorské činnosti v návazných kurzech,“ doplňuje Ing. Zdeňka Telnarová, PhD. Portugalského školení se zúčastní celkem 20 seniorů z partnerských organizací, kteří budou nejprve prezentovat svou práci z univerzit a následně se naučí vést kurzy prostřednictvím e-learningu.

Celý projekt vyvrcholí v příštím roce. Už na podzim by si ale účastníci portugalského školení mohli odbýt velkou premiéru.

Kurzy, které připraví naši seniorští lektoři, bychom chtěli spustit v říjnu. Všechno samozřejmě do detailu připravíme,“ slibuje Ing. Zdeňka Telnarová, PhD.

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 06. 2019