Nabídka katedry fyziky

ČTENÍ Z HVĚZDNÉ OBLOHY

Hvězdná obloha je jako otevřená kniha, ze které můžeme číst. Pozorováním periodických dějů na obloze dokážeme měřit čas, určovat polohu na Zemi, poznávat blízký i vzdálený vesmír.

CO VÁS ČEKÁ?

V rámci workshopu se žáci naučí pracovat s astronomickým softwarem Stellarium, který dokáže vizualizovat děje na denní i noční obloze. Během workshopu budou žáci sami hledat odpovědi na záludné astronomické otázky.

Školáci (2. stupeň)

DOBA TRVÁNÍ

3 hodiny (můžeme přizpůsobit dle Vaší potřeby)

GARANT

PaedDr. Ivana Marková, Ph.D., doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.

SVĚT 2D MATERIÁLŮ

Svět dvojrozměrných (2D) materiálů a nanomateriálů se od naší běžné 3D zkušenosti liší, ona „chybějící“ dimenze paradoxně dodává materiálům některé neobvyklé vlastnosti. Testování a návrhy materiálů se však nemusejí provádět jen v laboratoři, ale jde to i virtuálně, a to velmi spolehlivě. Rádi vám ukážeme, v čem se svět 2D materiálů liší a jak můžeme simulovat materiály.

CO VÁS ČEKÁ?

Na začátku si řekneme, jak poznáme 2D materiály, jak se dají připravit a jak se zjišťují jejich vlastnosti. Poté si ukážeme, jak se materiály a jejich vlastnosti modelují. Sami si také vyzkoušíte simulaci vlastnosti vámi vytvořeného 2D materiálu.

Středoškoláci

DOBA TRVÁNÍ

1-2 hodiny (můžeme přizpůsobit dle Vaší potřeby)

FOTOSYNTÉZA ANEB TAJEMSTVÍ ŽIVOTA

Vypravte se s námi po stopách biochemických a biofyzikálního procesů, bez nichž by nemohl vzniknout ani přetrvat život. Objevíte proces fotosyntézy, způsob přeměny a ukládání energie, produkci kyslíku nebo oxidu uhličitého na planetě.

CO VÁS ČEKÁ?

V rámci přednášky si posvítíme na základní procesy a mechanismy fotosyntézy. Seznámíte se s její evolucí a s vybranými experimenty, které vedly k jejímu objevení. Zjistíte také, jakými prostředky mohou rostliny ochránit fotosyntetický aparát před poškozením v nepříznivých podmínkách. Budete poslouchat i přihlížet a sami si vyzkoušíte některé experimenty.

Středoškoláci

DOBA TRVÁNÍ

3 hodiny (můžeme přizpůsobit dle Vaší potřeby)

Zveřejněno / aktualizováno: 05. 11. 2019