Nabídka katedry sociální geografie a regionálního rozvoje

CENTRUM OSTRAVY – POPEL NEBO FÉNIX?

Městská centra představují obvykle to nejcennější, čím města disponují. Jsou centrem kultury, obchodu, shromažďování, dopravy a dalších funkcí. Centrum Ostravy dlouhodobě strádalo po otevření obchodního centra Nová Karolina, kdy se postupně změnilo v město duchů. Jak je na tom centrum Ostravy nyní? Jaká je jeho budoucnost?

CO VÁS ČEKÁ?

Komentovaná prohlídka po městském centru Ostravy, kdy jsou studentům ukázány nejzajímavější intervence do městského prostoru. Cílem je studentům osvětlit problematiku městského plánování. V průběhu prohlídky navštívíme místa jako Nová Karolina Park, Stodolní ulici, Černou louku a Malou Kodaň.

HRŮZY HRUŠOVA

Městská část Hrušov kdysi představovala jednu z výstavních částí města Ostravy s bohatým kulturním životem. Dnes je tato část města na okraji zájmu a pomalu upadá v zapomnění, co zapříčinilo tuto proměnu?

CO VÁS ČEKÁ?

Hrůzy Hrušova je organizováno jako komentovaná exkurze po této městské části. Přiblížíme Vám historii této oblasti a příčiny postupného úpadku. Cílem exkurze je studentům osvětlit prostorové vztahy v lokalitě a vysvětlit, proč je potřeba opatrně přistupovat při plánování měst.

VÍTKOVICE – OD TOVÁRNY PO MĚSTO

Městská část Vítkovice původně vznikla jako místo pro život pracovníků okolních průmyslových závodů. Postupně se z Vítkovic vyvinula městská část s typickým architektonickým stylem. S nynější proměnou Dolní oblasti Vítkovic dochází k transformaci továrny v městskou část, propojí někdy DOV Vítkovice s městským centrem?

CO VÁS ČEKÁ?

Ukážeme Vám zákoutí Vítkovic, představíme, jak se tato městská část vyvíjela a následně Vás provedeme po Dolní oblasti Vítkovic, kde představíme vizi do budoucna. Součástí exkurze je kritický pohled na jednotlivé realizované projekty.

Zveřejněno / aktualizováno: 05. 11. 2019