Nabídka studentského spolku sova

BIOLOGIE V KRIMINALISTICE

Při vyšetřování zločinů umí být biologie neocenitelným pomocníkem. Výsadní postavení má zejména ve forenzní entomologii. Neslouží ale jen k vyšetřování smrti, ale i k odhalování jedů, drog nebo i kontaminace potravin.

CO VÁS ČEKÁ?

Podíváte se pod ruce biologům, kteří pomáhají dopadnout pachatele a odhalit některé záhady. Na naší přednášce se dozvíte, jak forenzní entomologie začínala, jaké druhy hmyzu se v ní používají, jaké zacházení s tělem konkrétní druhy signalizují a co vše může tenhle typ analýzy zkreslovat.

DOBA TRVÁNÍ

45-90 minut, vždy v pondělí, středu nebo pátek (domluva je nutná s dvoutýdenním předstihem)

NAŠI SKRYTÍ SPOLUBYDLÍCÍ

Naše domy, byty i sklady jsou domovem až překvapivého množství dalších nájemníků. Synantropní (s lidmi žijící) hmyz ukrývá řadu tajemství, které Vám odhalíme nebo i připomeneme.

CO VÁS ČEKÁ?

V průběhu naší přednášky se například dozvíte, proč jsou štěnice nejrozšířenějším druhem této skupiny na světě, kolik nemocí přenášejí švábi, podle čeho dostal jméno červotoč umrlčí nebo čím vším se dokážou prokousat skladištní škůdci. Bude toho ale mnohem víc!

HMYZ VE VOJENSTVÍ A POLITICE

Ve válkách i různorodých konfliktech se od pradávna využívají větší zvířata jako psi nebo koně. Mnohem méně známé je ale využití hmyzu.

CO VÁS ČEKÁ?

Podíváte se s námi na barvitou, mrazivou ale někdy i úsměvnou historii zapojení hmyzu do válek – od vrhání hnízd divokých včel do jeskyní nepřátel v dávném pravěku až po moderní projekty na pomezí sci-fi. Můžete se také těšit na smutný příběh „Hitlerova“ brouka, vícenásobné zneužití mandelinky bramborové, neuvěřitelné programy USA a SSSR v průběhu studené války, historii bioteroristických útoků a mnoho dalšího.

INVAZNÍ DRUHY ŽIVOČICHŮ V REGIONU

Původní skladba živočichů a rostlin je stále častěji narušována invazními druhy, které jsou k nám různě zavlečeny nebo se změnou klimatu přicházejí z nejrůznějších koutů světa.

CO VÁS ČEKÁ?

V rámci naší přednášky se seznámíte s nejtypičtějšími druhy invazních živočichů, dozvíte se odkud a jak se k nám dostali nebo co způsobilo či napomohlo jejich rozšíření. Upozorníme na jejich nebezpečí i místa výskytu a přiblížíme jejich příběhy.

ODONATOLOGIE ANEB BYTÍ NA VÁŽKÁCH

Vážky jsou elegantní skupinou hmyzu, která je v přírodě nepřehlédnutelná. Jsou součástí jedné z nejstarších skupin "letců", která skýtá mnohá tajemství i díky svému způsobu života jak ve vodním, tak suchozemském prostředí.

CO VÁS ČEKÁ?

Seznámíte se s vědním oborem, který zkoumá unikátní skupinu hmyzu. V rámci přednášky dostanete možnost nahlédnout do mnohdy fascinujícího života těchto hmyzích zástupců. Objevte s námi jejich tajemství!

DOBA TRVÁNÍ

45-60 minut (domluva je nutná s dvoutýdenním předstihem)

ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE

Vydejte se s námi na cestu, až tam, kde vychází slunce. Objevíte krásy ostrovního Japonska od A až do Z.

CO VÁS ČEKÁ?

Seznámíte se se specifiky Japonska, které leží v mírném až subtropickém pásu. Objevíte tamní klima, které je ale v rámci jednotlivých ostrovů i vlivem monzunů rozdílné. Čekají na Vás kulturní i přírodní unikáty ostrovů Honshu a Hokkaido.

DOBA TRVÁNÍ

45-60 minut (domluva je nutná s dvoutýdenním předstihem)

PARADOXY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ REGIONU

Ostravsko a Karvinsko je historicky spjato s těžbou uhlí. I když dochází k jejímu útlumu, s jejími následky se budeme vyrovnávat ještě řadu let. Tato krajina ale ukrývá řadu zajímavých prvků pro biology i turisty.

CO VÁS ČEKÁ?

Na krajinu Ostravska i Karvinska se podíváte očima biologa i turisty. Objevíte tak třeba i často skryté skvosty, které nenajdete ani v chráněných územích. Naše přednáška Vám tak může odhalit tajemství, která třeba máte kousek od domu.

DOBA TRVÁNÍ

45 minut (domluva je nutná s dvoutýdenním předstihem)

PANAMA – STŘET DVOU SVĚTŮ

Panamská republika je poměrně malým státem, přesto se může pochlubit víc než dramatickou historií. Vděčí za to průplavu, který ze země učinil důležitý geopolitický a strategický bod. Neméně dramatická je i přírodní historie této země.

CO VÁS ČEKÁ?

Seznámíte se s unikátní skladbou fauny a flóry Panamy. Přednášející se s Vámi podělí o své zkušenosti, které získal při pobytu v této zemi, kde měl možnost se dostat až do korun tropického deštného lesa. Kromě faktů si tak spoustu věcí prohlédnete na vlastní oči na fotografiích i ve videích.

DOBA TRVÁNÍ

45 minut (domluva je nutná s dvoutýdenním předstihem)

Mgr. Ondřej Dorňák

Zveřejněno / aktualizováno: 05. 11. 2019