Mladí chemici vzali školáky na souboj kouzelníků

Katedra chemie naší Přírodovědecké fakulty i letos navazuje na tradici vánočních besídek. Malí školáci si tentokrát zkoušejí roli porotců v kouzelnickém turnaji. Tým studentů pod vedením RNDr. Kateřiny Trčkové, PhD. jim tak nabídl akční výlet do světa příběhů Harryho Pottera.

Jedna z chemických laboratoří Přírodovědecké fakulty se v adventním čase mění v kouzelnické kolbiště Bradavické školy. „Byl to nápad studentů, kteří se do přípravy zapojili úplně všichni. Tradičně jsme se snažili dát dohromady příběh, který doprovázíme různými pokusy. Všechno se přitom snažíme sladit a napasovat do toho děje. Takže tiskneme na 3D tiskárně, vyrábíme kouzelnický klobouk nebo formičky na vykrajování perníků pro znaky kolejí školy v Bradavicích,“ říká RNDr. Kateřina Trčková, PhD.

Sedm studentů druhého ročníku navazujícího magisterského studia se tak v rámci scénáře vžilo do rolí učitelů i studentů známých z příběhů o Harrym Potterovi. Například prvňáci z klimkovické základní školy po některých jejich kouzlech s chemikáliemi hromadně tleskali a ti, kteří se stali porotci nadšeně zvedali nad hlavu cedulky s vysokými známkami. Když souboj kouzelníků završil hromadný dětský zpěv písně Mik, Miku, Mikuláš budoucí učitelé chemie stáli spokojeně před klimkovickými školáky.

O oblibě mikulášských besídek katedry chemie svědčí i velký zájem škol. I když letos naplánovala hned 3 představení pro školáky z Ostravy a okolí, kapacity už jsou beznadějně plné. Zájemci z dalších škol tak mohou alespoň shlédnout záznam na facebooku Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a doufat, že se na ně dostane třeba v příštím roce. „Mají možnost nám napsat e-mail a budeme s jejich přáním pracovat třeba v rámci přípravy další besídky na rok 2020,“ uzavírá RNDr. Kateřina Trčková, PhD.

Mladí chemici vzali školáky na souboj kouzelníků

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 12. 2019