Spustili jsme workshopy pro základní a střední školy

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity nově na webu nabízí workshopy pro střední a základní školy. Učitelé můžou vybírat z nabídky pěti kateder a studentské organizace SOVA

Přírodovědecká fakulta novinkou reaguje na rostoucí poptávku ze strany škol a zároveň na současný trend v Česku i zahraničí, kdy se univerzitní pracoviště otevírají ve velkém mladé generaci.

„Naše katedry pracují se školáky i středoškoláky dlouhodobě a řada z nich již workshopy mnoho let nabízí. Až doteď jsme ale neměli ucelenější, a hlavně přehlednou nabídku, ze které by mohli učitelé i se svými žáky vybírat. Vím, že máme, co nabídnout a byla by škoda, aby nabídka kateder zůstávala skrytá a jen pro některé školy. Obzvláště když mnozí účastníci workshopů můžou být za pár let třeba našimi studenty a můžou se tak v předstihu seznámit s našimi vyučujícími nebo laboratořemi,“ říká proděkan pro vnitřní a vnější vztahy Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Tomáš Drobík.

Novinka zatím funguje v testovacím režimu a učitelé celou nabídku najdou v sekci FAKULTA PRO. V danou chvíli mohou vybírat ze 37 workshopů z oblasti biologie, fyziky, informatiky, matematiky nebo geografie. Pro zjednodušení orientace má každý workshop základní popis, ve kterém kromě obsahu nechybí ani časová náročnost, cílová skupina a objednávkové tlačítko.

„Snažili jsme se vše sestavit co možná nejpřehledněji, abychom zjednodušili učitelům orientaci v nabídce. V danou chvíli využíváme rezervaci přes google form, díky které víme takřka okamžitě o poptávce a zároveň jsme schopni doladit se zájemci detaily jejich návštěvy na naší fakultě. Samozřejmě se ale nebráníme dalším úpravám ani podnětům,“ popisuje za Oddělení pro vnitřní a vnější vztahy Přírodovědecké fakulty OU Stanislav Janalík.

Premiéru už za sebou má katedra informatiky a počítačů, která před několika dny studentům Gymnázia a Obchodní akademie v Orlové nabídla workshop, ve kterém si zkusili naprogramovat jednoduchou hru.

„Chceme středoškolákům ukázat, že informatika umí být zábavná, kreativní a hlavně zajímavá. Na programování jednoduchých piškvorek jsme jim tak mohli hravou formou ukázat třeba tvorbu GUI,“ říká za katedru informatiky a počítačů doktorand a zároveň jeden z lektorů workshopů Petr Raunigr.

Kromě programování studenti a školáci můžou v rámci workshopů objevovat tajemství fraktálů, laboratorní svět, kouzla fotosyntézy, zákoutí Ostravy nebo říši vážek a přírodu vzdálených krajů.

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 12. 2019