Vědci z ostravské Přírodovědecké fakulty zkusí rozklíčovat dávné migrační proudy v Evropě

Vědecký tým Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity si posvítí na dávné migrační trasy a mísení lidských populací v historických stepních oblastech východní a centrální Evropy. Díky nedávno získanému grantu ERC CZ se za pomocí genetických dat pokusí přesněji rozklíčovat pohyb našich předků v dávné minulosti.

Vědci z Ostravy získali prestižní český grant ERC CZ, jehož výše přesahuje 13 milionů korun. Tým z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, který se věnuje archeogenetice, tak díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky může navázat na svůj starší převážně metodický výzkum migračních proudů v Evropě.

„Je to pro nás velká pocta i úspěch, protože získat finance pro podobný typ výzkumu není zrovna jednoduché. Díky této podpoře se chceme hlouběji zaměřit na studium šíření a propojenosti lidských populací v historických stepních oblastech východní a centrální Evropy. Počítáme například s odběry vzorků ze spánkových kostí nalezených lebek, které následně projdou v USA analýzou pro sekvenaci DNA. Věříme, že tak získáme detailnější informace o migračních trasách a mísení lidských populací, což poskytne nové pohledy na historii, které nelze získat pouze z historických záznamů nebo archeologických vykopávek,“ přibližuje za vědecký tým PřF OU původem thajský vědec doktor Piya Changmai.

Velkou výhodou týmu vědců z PřF OU, který se kromě doktora Changmaie opírá také o světovou kapacitu archeogenetiky doktora Pavla Flegontova, je, že zahrnuje odborníky na archeologii i genetiku a může využít kontakty na instituce i spolupracovníky z různých koutů světa.

„Díky propojování znalostí z různých oblastí můžeme přinést komplexnější analýzu migračních proudů. I díky genetickým datům můžeme totiž původní informace z různých oborů, jako například archeologie, doplnit o další poznatky, nebo dokonce odkrýt úplně nové informace,“ dodává Changmai.

Svými závěry na stránkách prestižních vědeckých časopisů jako Nature nebo Science už vědci z PřF OU v minulosti nejednou zaujali vědeckou komunitu. Také teď věří, že mají v rukou všechny trumfy. „Veškeré detaily našeho výzkumu sice nemůžeme prozradit, ale pracujeme s indiciemi, které mají velký potenciál. A to jak pro potenciální publikace, tak pro žádost o ještě prestižnější evropský ERC projekt,“ uzavírá doktor Changmai.

Zveřejněno / aktualizováno: 03. 10. 2024