Úspěšná spolupráce našich fyziků s indickými kolegy

Věda dnes nezná hranic. S nástupem moderních komunikačních technologií se propojují výzkumné týmy napříč planetou. Mezi českou Ostravou a indickým Allahabadem před časem vzniklo silné spojení, které posouvá vědění a přináší významné výsledky v oblasti fyziky nanostruktur.

Psal se rok 2019 a inovativní výzkum ostravských fyziků Přírodovědecké fakulty (publikovaný zde) zaujal vědce Sitangshua Bhattacharyu a Rekhu Vermu z Indického institutu informačních technologií (IIIT) v Allahabadu. Zrodilo se tak vědecké spojení mezi Ostravou a Allahabadem, které vyústilo v hlubší spolupráci a společné projekty.

Vědci z Ostravy a z Allahabadu poté společně připravili projekt, který v rámci výzvy Inter-Excellence českého Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Indického ministerstva pro vědu získal podporu a otevřel dveře ke spolupráci. V průběhu projektu byly kromě publikací domácího týmu opublikovány také společné výsledky obou týmů, které se dostaly na stránky významných časopisů Americké chemické společnosti (viz článek 1, článek 2).

Na těchto publikacích je inovativní použití velmi pokročilých metod kvantové fyziky. Publikované výsledky přispěly k odhalení výjimečných vlastností nových dvojdimenzionálních (2D) materiálů vytvořených z atomů 5.A skupiny periodické tabulky,“ říká Miroslav Kolos, jeden ze členů projektového týmu.

Průběh projektu, který přinesl mobility vědců mezi Českem a Indií, intenzivní workshopy i výměnu zkušeností a znalostí, nenarušila ani koronavirová pandemie a projekt se podařilo úspěšně dokončit. Na začátku roku 2023 byl tento projekt ohodnocen MŠMT nejvyšší známkou vynikající, což svědčí o vysoké úrovni získaných výsledků.

Na podzim roku 2023 dorazili indičtí kolegové do Ostravy a toto setkání jen potvrdilo společný zájem obou vědeckých skupin a vůli pouštět se do dalších výzev. V letošním roce tak vyšel společný článek o výzkumu zaměřeném na nový 2D materiál ze skupiny MXenů, který může mít využití například v optoelektronice.

Velkou příležitostí k dalšímu rozvoji a prohloubení česko-indické spolupráce na poli materiálových věd je pak strategický projekt Ostravské univerzity LERCO. Pod jeho hlavičkou už česko-indický tým publikoval článek, který se zabývá možnou heterostrukturou karbidu wolframu s nitridem boru (více zde).

Publikované výsledky obsahují mimo jiné fotoluminiscenční spektrum karbidu wolframu, které bylo vypočítáno jednou z nejpokročilejších dostupných metod v teoretickém modelování optických vlastností materiálů,“ říká František Karlický, vedoucí skupiny Fyziky nanostruktur na Katedře fyziky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

PŘEHLED ČLÁNKŮ:

Kolos M., Karlický F.: Accurate Many-Body Calculation of Electronic and Optical Band Gap of Bulk Hexagonal Boron Nitride. Phys. Chem. Chem. Phys. 21(7), 3999–4005, 2019

Kolos M., Cigarini L., Verma R., Karlický F., and Bhattacharya S.: Giant Linear and Nonlinear Excitonic Responses in an Atomically Thin Indirect Semiconductor Nitrogen Phosphide. J. Phys. Chem. C 125(23), 12738–12757, 2021

Kolos M., Verma R., Karlický F., Bhattacharya S.: Large Exciton-Driven Linear and Nonlinear Optical Processes in Monolayers of Nitrogen Arsenide and Nitrogen Antimonide. J. Phys. Chem. C 126(35), 14931–14959, 2022

Kumar N., Kolos M., Bhattacharya S., Karlický F.: Excitons, Optical Spectra, and Electronic Properties of Semiconducting Hf-based MXenes. J. Chem. Phys. 160(12), 124707, 2024

Saraswat R., Kolos M., Verma, R. Karlický F., Bhattacharya S.: Phonon Assisted Exciton Processes in Two-dimensional Tungsten Monocarbide. J.  Phys. Chem. C, 128(20), 8341–8350, 2024

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 10. 2024