Startuje projekt ZEUS zaměřený na výzkum a vývoj technologií k výrobě, přenosu a uchování energie s důrazem na ostravskou metropolitní oblast
V Ostravě odstartoval ambiciózní výzkumný projekt ZEUS, jehož cílem je zvýšení odolnosti energetických sítí v souvislosti s dekarbonizací, decentralizací a udržitelným socioekonomickým rozvojem. Projekt koordinuje VŠB – Technická univerzita Ostrava (prostřednictvím IT4Innovations národního superpočítačového centra a Centra ENET) v úzké spolupráci s Ostravskou univerzitou a dalšími osmi významnými partnery z aplikační sféry.
Projekt ZEUS – Zvýšení odolnosti energetických sítí v kontextu dekarbonizace, decentralizace a udržitelného socioekonomického rozvoje – se zaměřuje na výzkum a vývoj technologií pro výrobu, přenos a uchovávání energie.
„Projekt ZEUS je důležitým krokem ke zlepšení odolnosti energetických sítí, a to nejen v rámci České republiky, ale i na mezinárodní úrovni. Díky našemu superpočítačovému centru dokážeme simulovat a analyzovat komplexní scénáře v energetice, což nám umožní navrhovat efektivní a udržitelná řešení,“ říká Tomáš Kozubek, vědecký ředitel IT4Innovations.
Projekt má dva hlavní výzkumné směry. V prvním se zaměřuje na modelování energetických systémů s využitím matematicko-fyzikálních a ekonomických modelů s cílem analyzovat odolnost komunitních energetických sítí a posoudit efektivnost jejich realizace. Dále se projekt bude zabývat digitalizací vodíkových technologií. Pro tyto účely budou vyvinuta digitální dvojčata strojních součástí pro přepravu a skladování vodíku a také budou vyvíjeny AEM elektrolyzéry s cílem optimalizovat jejich nasazení.
„Dekarbonizace a decentralizace energetiky přináší nové výzvy, kterým se musíme postavit. Rozvoj komunitní energetiky, analýza energetických sítí z hlediska jejich odolnosti a vodíkové technologie jsou klíčovými oblastmi výzkumu, které pomohou vytvořit stabilní a efektivní energetický systém,“ popisuje Lukáš Prokop, ředitel Centra ENET.
Oba výzkumné směry budou využívat superpočítačové technologie centra IT4Innovations a stávající energetickou infrastrukturu v budově Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer. Tato unikátní multizdrojová energetická platforma umožňuje simulovat chování a provoz vybraných zdrojů tepelné a elektrické energie s využitím moderního řídicího systému pro mikrosítě.
Projekt ZEUS přinese nové metodiky a softwarové nástroje, které podpoří rozhodovací procesy při zavádění komunitní energetiky. Zaměří se také například na vývoj tlakových lahví s vyšší odolností vůči vodíkové křehkosti, což umožní bezpečnější skladování vodíku.
„Naše zapojení do projektu ZEUS bude spočívat ve společenskovědním výzkumu zaměřeném na zvýšení akceptace těchto nových technologií širokou veřejností. Naším cílem je posílit a urychlit přínosy technického výzkumu kolegů z VŠB-TU,“ popisuje Alexandr Nováček z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Projekt je podpořen částkou přesahující 63 milionů Kč z fondů EU prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský a je součástí širšího úsilí o modernizaci energetického sektoru v České republice. Očekává se, že výsledky projektu přispějí k posílení energetické bezpečnosti a podpoře udržitelného socioekonomického rozvoje regionu.
Partnery projektu jsou:
Spolufinancováno Evropskou unií v rámci projektu „Zvýšení odolnosti energetických sítí v kontextu dekarbonizace, decentralizace a udržitelného socioekonomického rozvoje“, registrační číslo projektu: CZ.02.01.01/00/23_021/0008759, Operační program Jan Amos Komenský.
Zveřejněno / aktualizováno: 29. 04. 2025