Talentovaní středoškoláci se na podzim podívají do CERNU
Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT), které funguje při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, připravilo dárek pro partnerské instituce a organizace. Nadaní středoškoláci se díky centru na podzim podívají do švýcarského CERNU.
CVVPT ostravské Přírodovědecké fakulty před časem získalo podporu pro svůj projekt Vysokoškolákem na zkoušku v přírodovědných oborech (0040/7/NAD/2019 č.j.: MSMT-7614/2019-2). Právě exkurze na špičkové pracoviště evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) má talentovaným studentům ukázat vědu z jiného úhlu.
„Nadaní žáci potřebují nové výzvy, nové objevy i motivaci nad rámec běžného školního vyučování. Myslím, že právě podobná exkurze jim může otevřít nové obzory a ukázat, že se v budoucnu můžou ocitnout třeba na místě uznávaných vědců na podobných špičkových pracovištích,“ vysvětluje vedoucí CVVPT ostravské Přírodovědecké fakulty doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.
Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) funguje ve švýcarské Ženevě od roku 1954. Jejím hlavním cílem je spolupráce evropských států v oblasti špičkového základního vědeckého výzkumu. Tato unikátní organizace je nejrozsáhlejší výzkumné centrum částicové fyziky na světě. K výzkumu tamní vědci používají urychlovač částic, známý jako LHC (Large Hadron Collider). Modul Exkurze do CERNu – posílení motivace přírodovědně nadaných žáků se uskuteční od 12. do 14. listopadu.
Středoškolákům budou v průběhu celé exkurze k dispozici lektoři, kteří jim v rámci diskusí budou odpovídat na otázky a doplňovat jejich znalosti. „Kromě vědeckých pracovníků naší Přírodovědecké fakulty budou roli mentorů plnit také průvodci exkurze, kteří budou na dotazy žáků odpovídat v češtině. Pozornost bude hodně důležitá, protože celá exkurze vyvrcholí testem. Právě jeho úspěšné zvládnutí je podmínkou pro získání certifikátu z našeho modulu,“ uzavírá vedoucí CVVPT doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.
Zveřejněno / aktualizováno: 04. 12. 2020