Nadaní středoškoláci objevovali tajemství CERNu
Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT), které funguje při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, připravilo pro partnerské instituce a organizace předčasný vánoční dárek. Nadaní středoškoláci se díky centru podívali do švýcarského CERNU.
CVVPT ostravské Přírodovědecké fakulty před časem získalo podporu pro projekt Vysokoškolákem na zkoušku v přírodovědných oborech (0040/7/NAD/2019 č.j.: MSMT-7614/2019-2). Právě exkurze na špičkové pracoviště evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) má talentovaným studentům ukázat vznešenost vědy.
„Nadaní žáci potřebují nové výzvy, nové objevy i motivaci nad rámec běžného školního vyučování. Myslím, že právě podobná exkurze jim může otevřít nové obzory a ukázat, že se v budoucnu můžou ocitnout třeba na místě uznávaných vědců na podobných špičkových pracovištích,“ vysvětluje vedoucí CVVPT ostravské Přírodovědecké fakulty doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.
Celkem se exkurze od 12. do 14. listopadu zúčastnilo na 40 studentů z partnerských škol, institucí a organizací. Ti si mohli prohlédnout výjimečné vědecké pracoviště, které ve švýcarské Ženevě funguje od roku 1954. Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) je nejrozsáhlejším výzkumným centrem částicové fyziky na světě a pro nadané středoškoláky tak šlo o výjimečnou událost.
„Přestože jsou mnozí účastníci exkurze svými vědomostmi a vyhraněným zájmem o přírodovědné obory dál než řada jejich vrstevníků, úplně jim chvílemi zářily oči. Zpětnou vazbu máme hodně příznivou a slůvka jako super nebo paráda se opakovaly ve velkém. Myslím, že třeba na oběd v CERNu, kdy seděli u stolů se špičkovými vědci, kteří zkoumají vznik a strukturu hmoty, jen tak nezapomenou,“ usmívá se doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.
Celá exkurze probíhala pod vedením zkušených průvodců, kteří jednak představili historii i současnost centra a jednak hlavní směry výzkumu. Ochotně navíc odpovídali na zvídavé otázky českých středoškoláků, kteří tak mohli naplno objevit význam popularizace vědy. Pomyslným vrcholem pak byla prohlídka detektoru CMS, který je umístěn 87,5 m pod zemským povrchem. Studenti si tak v CERNu mohli udělat obrázek, jak se dělá špičková věda i výzkum a propojit si známá fakta třeba s novými souvislostmi a inspiracemi.
„Naši studenti byli skvělí, naprosto bezproblémoví, spolehliví a na vysoké úrovni reprezentovali vzdělávání v naší republice. I jim proto patří velké poděkování, protože pokud oni jsou takoví, jací jsou, pak exkurze tohoto typu mají skutečně smysl,“ uzavírá vedoucí CVVPT ostravské Přírodovědecké fakulty doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.
Zveřejněno / aktualizováno: 21. 11. 2019