Nabídka fyzické geografie a geoekologie

DRUŽICOVÁ NAVIGACE DNES A ZÍTRA

Globální navigační družicové systémy jsou jednou z nejvíce se rozvíjejících technologií současnosti. I přesto, že je to technologie, kterou používá téměř každý, existuje v této oblasti řada zajímavých otázek a k nim ještě zajímavějších odpovědí.

CO VÁS ČEKÁ?

Nahlédneme „pod pokličku“ dnes běžných technologií a seznámíme se s fyzikálními principy, širokou škálou způsobů využití, propojením s ostatními způsoby navigace, aktuálním stavem jednotlivých systémů a budoucností družicové navigace. Dozvíte se, jak to vše funguje a proč narazíme třeba i na výpadky. Zjistíte, proč se už čínský systém nejmenuje Velká naběračka, proč je GNSS místo GPS nebo jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými systémy. Dozvíte se také jak funguje navigace v ponorce, co jsou pseudosatelity a jestli ještě v éře mobilních navigací potřebujeme mapy.

CÍLOVÁ SKUPINA

Školáci (žáci 2. stupně) a středoškoláci

DOBA TRVÁNÍ

GARANT

Ing. Radek Dušek, Ph.D.

Objednávka

MAPY A SKRYTÉ POSTUPY PŘI JEJICH

Mapy dnes používáme téměř ve všech oblastech života. I když se tvorba map může mnohým zdát jako snadné kreslení na papíře či monitoru, ve skutečnosti je to mnohem jednodušší. Společně se tak podíváme na výrobu „profesionálních“ map a přiblížíme si, v čem je zajímavá a jaké postupy jsou z velké části běžným uživatelům neznámé a skryté.

CO VÁS ČEKÁ?

Na praktických příkladech si ukážeme, o čem musí kartograf při tvorbě map přemýšlet. Zjistíme, co v kartografii znamená a jak tvorbu map ovlivňuje zkreslení mapy, generalizace obsahu, harmonizace prvků, separace barev, topologie kresby, propadání barvy, abstrakce, anamorfóza. Srozumitelně si vysvětlíme málo známé a opomíjené zásady při tvorbě značek, volbě barev, navrhování stupnic, kreslení vrstevnic. Při tom zboříme i některé mýty, které o mapách panují, a vyvrátíme zažité omyly. Kromě přednáškové části bude prostor i na drobnou zkoušku kartografické tvorby.

CÍLOVÁ SKUPINA

Školáci (žáci 2. stupně) a středoškoláci