Titul Český Vševěd 2022 získala doktorandka naší biologie Eva Bílková

Letošní Noc vědců otevřela novou kapitolu. Vůbec poprvé se mezi sebou utkali popularizátoři vědy z českých univerzit a vědeckých institucí. Titul Český Vševěd si nakonec do Ostravy z finále v brněnském Univerzitním kině Scala přivezla doktorandka katedry biologie a ekologie Eva Bílková.

Cesta do finále nové soutěže Český Vševěd, kterou připravili pořadatelé Noci vědců, od začátku nebyla jednoduchá. Každý soutěžící se musel vžít do role youtubera a natočit video, ve kterém přiblížil nezaujatým divákům svůj výzkum a práci – žánrově označované jako science slam. Extroverti i introverti tak zažívali ve velkém něco, co třeba nemají v krvi. Nakonec se do soutěže se svým videem přihlásilo na 34 zástupců univerzit a vědeckých institucí. Nechyběli mezi nimi ani zástupci naší Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity – doktorandka katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Lenka Paszová představila svůj výzkum ve městě a doktorandka katedry biologie a ekologie Eva Bílková zase přiblížila, co vše ji zajímá na světě vážek.

V hlasování na Facebooku nakonec z našich zástupkyň zaujala svým procítěným videem z terénního výzkumu v Jihoafrické republice (JAR) bioložka Eva Bílková. Video se přitom zrodilo hodně spontánně. Když Evu Bílkovou na dálku oslovil kolega z katedry, netušila, co ji čeká.

Videí jsem natočila už předtím spoustu, ale většinou šlo o nějaké legrácky nebo krátké vtipné skeče. No a o science slamu jsem nikdy neslyšela a popravdě jsem si prvně myslela, že půjde o battle v tématických básničkách. Představa toho, co má být ve videu byla jasná, místa, kde se bude točit jsem věděla hned, další věci hlavně kolem techniky světla a zvuku jsem si musela ujasnit a nechat si poradit od mého kolegy Charla, který se do celé myšlenky nadchnul a byl takovým mým hnacím motorem i přes nepřízeň počasí, výpadky proudu, časovou tíseň a další peripetie," vzpomíná na první setkání se science slamem Eva Bílková.

Příznivé ohlasy na video ji příjemně překvapily, zároveň ale i přes postup dlouho netušila, jestli se dostane až do brněnského finále Českého Vševěda v Univerzitním kině Scala. Nakonec se do finální šestky dostala a měla před sebou další výzvu – připravit si stand up, se kterým obstojí v konkurenci před publikem a zároveň vypíchne, proč jsou vážky pro ni těmi úplně nejvíc fascinujícími živočichy.

Je to možná zvláštní, ale já po překonání počáteční hysterie věděla vlastně hned o čem můj stand up bude. Bylo mi jasné, že tam bude larva, bazének, balónky a další prvky, které jsem pak musela propojovat tak, aby fungovaly a splnili svůj účel. Kdysi jsem hrála ochotnické divadlo a podium mi tak nebylo cizí, komplikace nastala po zjištění, že Scala je kino a ne divadlo, a tudíž se nedá počítat s hudbou, světly a další výsostně divadelní technikou," popisuje.

Ve svém stand upu tak divákům přiblížila, proč že vlastně studuje vážky, čím jsou výjimečné i co ji na těch jejími slovy nádherných žravých „zrůdách z pekel“ fascinuje. Třeba u laické veřejnosti ne zrovna známé taje z vývoje a rozmnožování vážek se jí v pár minutách povedlo dostat do hlav všech diváků v sále i u počítačů, mobilů a tabletů. Od diváků si tak vysloužila nejvyšší počet hlasů a může se pochlubit titulem ČESKÝ VŠEVĚD 2022.

Celý finálový večer byl naprosto kouzelný, pamatuju si generálku, kdy jsem obdivovala, jak daleko jsme se se svými vystoupeními všichni dostali! Vzpomněla jsem si, jak jsme pár dní před finálovým večerem měli první zkoušku, kde jsme si s dalšími soutěžícími ukazovali naše představení bez rekvizit, často mluvením z patra nebo papíru, se spoustou otázek a komentářů a najednou to bylo tady, probíhal finálový večer a já na nás byla strašně hrdá, co jsme společně dokázali. Musím přiznat naprosto upřímně, že jsem výhru nečekala a nepočítala s ní, protože jsme si se všemi Vševědy tak moc sedli, že nám asi bylo jedno, kdo to nakonec vyhraje, hlavně když to všichni důstojně zvládneme a zkusíme si to užít. Děkuji moc všem, kdo mě přijeli podpořit, a že vás bylo! Každopádně věřte, že jste o vážkách neslyšeli naposled, teď jedu dál a těším se na trochu odpočinku, než mě doženou další povinnosti,“ uzavírá Eva Bílková. Druhé místo na získal František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a třetí pozici obsadila Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Záznam jejího vystoupení najdete v přiloženém videu níže zhruba v čase 1:54.

V současnosti i s kolegyněmi z katedry biologie a ekologie řeší Eva Bílková hned několik projektů a ráda by se na vážky podívala i v dalších koutech světa. Na práci našich vědců i popularizátorů vědy se můžete u nás podívat už 30. září v rámci tradiční Noci vědců.

Zveřejněno / aktualizováno: 20. 09. 2022