Naši biologové mezi protozoologickou smetánkou

Karlova Studánka v Jeseníkách ožila od 29. dubna do 3. května vědou. Už 53. ročník Jirovcových protozoologických dnů, které každoročně pořádá Protozoologická sekce České parazitologické společnosti letos i díky ostravské Katedře biologie a ekologie přilákal do horské vísky přes 110 odborníků na oblast protistologie z Česka a zahraničí. Tím se akce historicky řadí mezi vůbec největším ve své historii.

Protozoologická sekce České parazitologické společnosti už po 53. připravila tradiční setkání odborníků na oblast protistologie. Jirovcovy protozoologické dny i letos nabídnou široké spektrum vědeckých témat z protistologie. Na účastníky této konference v Karlově Studánce čekají přednášky i postery o parazitických protistech, řasách, amébách atd.

Jde o jedinečnou příležitost pro studenty bakalářského a magisterského studia setkat se s uznávanými vědci v oboru, diskutovat s nimi o svém výzkumu a požádat je o radu. Setkání je také skvělou příležitostí pro starší doktorandy a mladší postdoktorandy, aby našli pracovní příležitosti. Obecně je to zkrátka akce, na níž jde socializace ruku v ruce s vědou,“ popisuje vedoucí laboratoře Genomiky a evoluce protistů PřF OU Marek Eliáš.

I díky podpoře mezinárodní protistologické společnosti ISOP, české Rady vědeckých společnosti a dalším partnerům se podařilo zorganizovat minisymposium o virech protistů, na kterém dorazily osobnosti jako Christopher Bellas z University of Innsbruck, Nicholas Irwin z Gregor Mendel Institute of Molecular Plant Biology, Pavel Plevka z Central European Institute of Technology a Matthias Fischer z Max Planck Institute for Medical Research (Heidelberg, Germany).

Od účastníků konference jsme dostali spoustu pozitivních ohlasů na vědecký program, ale i na vybrané místo. Osobně jsem hlavně rád, že se nám s kolegy podařilo zorganizovat virové minisymposium, na kterém zazněly přednášky vedoucích osobností v oboru. Ukazuje se totiž, že např. viry infikující parazitologické protisty mohou být spojeny s vážnějšími projevy jimi způsobených onemocnění. I proto je toto téma důležité,“ doplňuje doktorand Katedry biologie a ekologie Michal Richtář, hlavní organizátor akce.

Zveřejněno / aktualizováno: 30. 04. 2024