Jiří Kubica: Chceme, aby to, co předáváme, bylo poutavé a přínosné
S Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity (PřF OU) budete mít ve své kariéře náskok. Kromě kmenových vyučujících na katedrách pomáhají s rozvojem talentovaných studentek a studentů i odborníci z praxe. Například na informatice narazíte při výuce na specialisty společnosti Railsformers s.r.o.
Spolupráce Katedry informatiky a počítačů PřF OU s ostravskou společností Railsformers s.r.o. odstartovala před třemi lety. Na jejím počátku bylo setkání vedoucího katedry, docenta Martina Kotyrby, s jednatelem a vlastníkem společnosti, inženýrem Jiřím Kubicou. Tehdy se dohodli, že specialisté firmy budou předávat své know-how v programovacím jazyku Ruby a pokryjí výuku předmětu Ruby on Rails. Zájem studujících o předmět všechny příjemně překvapil a spolupráce trvá dodnes.
Snažíme se, aby studenti v rámci výuky získali nejenom teoretické, ale hlavně praktické zkušenosti. Ať už já, nebo kolegové se snažíme naše know-how předávat tak, aby to bylo zajímavé, poutavé i přínosné. Výuku zajišťují přímo kolegové-vývojáři, kteří mají na starosti vývoj právě v Ruby on Rails. Cenná je pak určitě i zpětná vazba od studujících, že to, co se naučili v našem předmětu, využívají jednak v dalších předmětech a jednak pro své vlastní podnikání nebo rovnou v zaměstnání, které si našli. Je to pro nás určitě skvělý signál, že jsme je navedli na dobrou cestu.
Momentálně výuku zajišťují tři kolegové-vývojáři.
Určitě ne. Dlouhodobě na některých projektech spolupracujeme s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nebo s Národním pedagogickým institutem.
U nás to není o přesvědčování, protože sami hledáme další neotřelé cesty, jak získat další spolupracovníky. Ať už na nějakou dočasnou spolupráci formou brigád nebo stáží, tak i na hlavní pracovní poměr. Lektorování se ukázalo jako jeden ze způsobů, jak si najít vhodné adepty na naše pozice, protože Ruby on Rails se v Ostravě nikde nevyučovalo.
Samozřejmě. Od lektorů dostávám zpětnou vazbu i ke studujícím – ať už tu pozitivní nebo i negativní. Těm šikovným v rámci našeho předmětu v podstatě nabízíme možnost krátkodobých stáží, letních brigád nebo třeba i vedení závěrečných prací. Ale spolupracujeme nejen s Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity, ale i s dalšími vysokými i středními školami v Moravskoslezském kraji. Za to jsme ostatně vloni získali ocenění mezi malými a středními firmami.
Ať už v rámci výuky, nebo při závěrečných pracích, chceme, aby byly výstupy využitelné v praxi. Tomu odpovídají i zadávaná témata. Minulý rok jsme třeba měli šikovné studenty, kteří vyvíjeli systém pro sbor dobrovolných hasičů – a ten se dál rozvíjel.
Záleží na profesním zaměření. Pokud chtějí být vývojáři, myslím, že stačí bakalář. Důležitý je ale i přístup, aktivita a schopnost sledovat trendy. Často je však postupně směřujeme do rolí analytiků, a tam už jsou potřeba i teoretické znalosti, které získají spíše v pozdějších ročnících magisterského nebo inženýrského studia.
Myslím, že v tomhle směru jsou rezervy. Je třeba, aby se univerzity více přizpůsobily potřebám praxe. Ruby on Rails jsme nabízeli i jinde. Opírali jsme se třeba o příklady z Prahy a ze zahraničí, ale odezva příliš pozitivní nebyla. O to víc mě těší, že na PřF OU nám to takto funguje. Nicméně, když se vrátím k vaší otázce, vysoké školy by podle mě měly co nejvíc zapojovat studenty do praxe. A to nejen v IT, ale i v marketingu, ekonomice a dalších oborech, aby už během studia sbírali zkušenosti a po škole nebyli nepoužitelní.
Vývoj je momentálně hodně hektický. Některé věci se mění z týdne na týden, někdy i denně. Umělou inteligenci ve firmě sami využíváme, ať už v projektech, nebo v rámci samotného vývoje. Je to pro nás užitečný pomocník. Samozřejmostí je ale dodržování pravidel v oblasti ochrany osobních údajů a při sdílení citlivých informací. Osobně bych nástup AI přirovnal k tomu, že firmy budou buď umělou inteligenci používat – nebo tu už s námi v budoucnu nebudou.
Zveřejněno / aktualizováno: 30. 06. 2025