Archiv aktualit
I historicky nejméně narušené ekosystémy středoevropských rašelinišť čelí dopadům klimatické změny. Potvrzuje to nová studie českých biologů z Ostravské univerzity a Univerzity Palackého v Olomouci. Vědci odhalili výrazné proměny ve složení společenství vážek, z nichž v posledních dvaceti letech vymizela řada ohrožených druhů.
Nová aplikace „Eddie“, kterou společně vytvořili informatici Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a zástupci Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) a Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU), úspěšně pomáhá pacientům s akutním poškozením mozku. Nasazení v praxi ukazuje, že je velmi účinná při aktivaci kognitivních funkcí mozku.
Vědci z Ostravské univerzity vyvinuli dvojici inovativních materiálů s širokým uplatněním v průmyslu i ochraně životního prostředí. První novinka z laboratoří může zefektivnit filtrační systémy např. v čističkách odpadních vod. Druhá může zlevnit výrobu dioxolanů, které se používají při výrobě léků, parfémů a hnojiv.
Výzkum ostravských a zahraničních biologů osvětluje evoluční původ důležité skupiny proteinů řídících základní životní funkce. Jejich nové poznatky pomáhají pochopit, jak z prokaryotických předků vznikla složitější buňka eukaryot, tedy i nás lidí.
Studující a vyučující Katedry informatiky a počítačů Ostravské univerzity se nedávno stali součástí mezinárodního programu Blended Intensive Programme (BIP) na švédské Örebro University. Ten propojil odborníky i studující z různých evropských univerzit v oblasti hledání inovativních řešení aktuálních problémů kybernetické bezpečnosti.
Na zasedání Akademického senátu PřF OU dne 27. února 2025 byla přijata usnesení.
Nový projekt propojuje seniory z Česka, Španělska a Portugalska. Společně a bez jakýchkoliv hranic budou i díky Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity objevovat kouzlo digitálního světa i verbální a neverbální komunikace s využitím umělé inteligence. Projekt How to Educate Seniors in the Spirit of European Belonging potrvá do dubna 2027.
Mezinárodní tým vědců, jehož součástí jsou i vědci Ostravské univerzity, objevil možnou stopu k původu indoevropských jazyků. Z DNA našich předků identifikovali novou populaci, která žila před tisíci lety v oblasti severního Kavkazu a Dolní Volhy. Výsledky teď publikovali v časopisu Nature.
Ostravští zastupitelé rozhodli o letošních držitelkách a držitelích titulu Talent roku. Jednou z laureátek je i doktorandka naší Katedry biologie a ekologie Veronika Prieložná.
Na zasedání Akademického senátu PřF OU dne 16. ledna 2025 byla přijata usnesení.
Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, která zaštiťuje přípravu budoucích učitelek a učitelů geografie, pravidelně pořádá Seminář pro vyučující geografie ze základních i středních škol.
Naše Katedra matematiky pravidelně připravuje seminář určený vyučujícím matematiky ze středních škol a druhého stupně základních škol.
Na zasedání Akademického senátu PřF OU dne 19. prosince 2024 byla přijata usnesení.
Prezident republiky dnes jmenoval v pražském Karolinu nové profesory a profesorky. Jmenovací dekret si převzali mimo jiné Aleš Dolný, Andrea Pokludová a Jan Ženka z Ostravské univerzity.
Vědecké týmy Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) uspěly se svými projekty u Grantové agentury České republiky (GA ČR). Finance na výzkum získali coby hlavní řešitelé 2 zástupci z Katedry biologie a ekologie a 1 zástupce Katedry fyzické geografie a geoekologie.
Doktorand Jakub Kilnar z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (KFGG PřF OU) si po dvou letech doktorského studia připsal publikační úspěch, o němž mnozí mohou snít třeba svůj vědecký život.
Coby hlavnímu autorovi se mu spolu s kolegy povedlo shrnout poznatky o megasesuvech, které formovaly současnou podobu vyprahlé krajiny Patagonie. Článek vědeckého týmu nedávno vyšel v prestižním časopise
Earth-Science Reviews.
Na zasedání Akademického senátu PřF OU dne 21. listopadu 2024 bylo přijato několik usnesení.
Objev chemiků Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) a jejich španělských kolegů z Universidad de Alicante zvyšuje spolehlivost určení porozity nanoporézních materiálů. Své závěry, které přinášejí detailní vhled do světa nanoporézních materiálů, představili na stránkách prestižního časopisu
Small.
Věda dnes nezná hranic. S nástupem moderních komunikačních technologií se propojují výzkumné týmy napříč planetou. Mezi českou Ostravou a indickým Allahabadem před časem vzniklo silné spojení, které posouvá vědění a přináší významné výsledky v oblasti fyziky nanostruktur.
Na zasedání Akademického senátu PřF OU dne 17. října 2024 byla přijata usnesení.
1234567891011121314