Vojtěch Miksa: Erasmus to je moře zkušeností jaké jen tak nezískáte!

Čas pro podání přihlášek na Erasmus+ se krátí. Máme pro Vás krátký rozhovor s jedním z našich studentů, který už má jeden studijní pobyt za sebou. Třiadvacetiletý Vojtěch Miksa studuje Politickou a kulturní geografii v 1. ročníku navazujícího magisterského studia a úspěšně těží ze zkušeností, které nasbíral na univerzitě v lotyšské Rize.

Co se Vám vybaví, když se řekne Erasmus?
Kvalitní výuka, cestování, hodně kamarádů po celém světě a nikdy nekončící zábava.

Měl jste nějaké obavy, než jste vyjel na Erasmus?
Jsem celkem velký stresař, ale byl jsem dobře informovaný od Ostravské univerzity i katedry.

Jak moc jste řešil finance?
Přiznávám, že finanční stránky jsem se bál hodně, protože často neutrácím zrovna moudře. Dalo se to ale nakonec naprosto v pohodě zvládnout. Díky Erasmu jsem se naučil hospodařit i s osekanějším rozpočtem a při Erasmu v Lotyšsku jsem tak zvládl procestovat celé Finsko.

Co Vám dal Erasmus?
Dal mi opravdu hodně zkušeností po jazykové i osobnostní stránce, protože vždycky potkáte kupu lidí, kteří Vás obohatí, ať už vyučující nebo další studenti okolo Vás. Zároveň mě jiný přístup k výuce donutil mnohem víc chodit do knihovny, a také otevřeněji konfrontovat a srovnávat své znalosti i názory s vyučujícími i dalšími studenty.

Co byste poradil těm, kteří ještě neodevzdali přihlášku na Erasmus?
Aby se zkusili setkat s někým, kdo na Erasmu byl. Na Přírodovědecké fakultě jsou takových lidí desítky a určitě poradí, co a jak.

Chystáte se na nějaký další studijní pobyt v zahraničí?
Zajímaly mě možnosti výjezdů mimo Evropskou unii a když jsem viděl v programu VIA nabídku univerzity v USA, rozhodl jsem se přihlásit. Právě zahraniční politika Spojených států mě hodně zajímá, a navíc jsem studijně nebyl v anglicky mluvící zemi, takže mi to může jazykově zase pomoci. Kromě toho jsem si podal přihlášku na další Erasmus, a to na některou z univerzit v Belgii, kde bych si chtěl zlepšit francouzštinu a němčinu.

Vojtěch Miksa

Podrobnosti o programu Erasmus+ najdete zde:

Stipendia na zahraniční mobility
Mezinárodní koordinátoři kateder