Naše CVVPT spustilo další kurz pro práci s nadanými žáky

Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) spustilo další kurz pro práci s nadanými žáky a studenty. Pedagogové ze základních a středních škol získají dovednosti, které jim pomohou rozvíjet potenciál i nadání.

Také letos CVVPT nabídlo pedagogům ze základních a středních škol speciální kurz, který jim má pomoci s rozvíjením potenciálu i nadání u žáků a studentů. Vzdělávací kurz „Práce s nadanými žáky a vhodné edukační strategie pro nadané žáky na všech stupních škol – kooperace s učiteli napříč všemi vzdělávacími stupni“ jim má prostřednictvím osmi návazných lekcí přiblížit problematiku práce s nadanými a dát ty správné dovednosti pro péči o ně.

V kurzu, který v současnosti realizujeme, seznamujeme vyučující s řadou důležitých oblastí a dílčích témat, které by měli znát, pokud chtějí správně pracovat s nadanými. Lektoři naše účastníky školí nejen v teoretické rovině, ale zároveň pro ně mají také řadu praktických návodů, díky nimž mohou nadané žáky vhodně podpořit a zaujmout,“ přibližuje vedoucí CVVPT PřF OU docentka Jana Škrabánková.

Po dokončení kurzu budou jeho absolventi na základě získaných znalostí a dovedností nejen schopni nominovat nadané žáky ve třídách, ale zároveň budou znát cenné vzdělávací strategie a praktické postupy potřebné ke správné práci s nadanými. Mimo to si odnesou také osvědčení o absolvování kurzu.

Jako každý rok se již nyní setkáváme s pozitivními reakcemi účastníků kurzu a rozšiřujeme naši databázi spolupracujících škol v regionu,“ dodává docentka Škrabánková.

Lektory jednotlivých lekcí kurzu jsou přední čeští odborníci na problematiku nadaných:

• Ing. Tomáš Blumenstein (místopředseda Mensy ČR, člen vedení Mensa International),
  • Ing. Hana Kalusová (členka vedení CVVPT, místopředsedkyně Mensy ČR, koordinátorka práce s nadanými žáky pro MSK),
  • PaedDr. Jiří Rozehnal (koordinátor práce s nadanými žáky pro MSK, lektor Národního pedagogického institutu Praha),
  • Mgr. Marie Slavíčková (koordinátorka práce s nadanými žáky pro MSK, pracovnice Pedagogicko-psychologické poradny Ostrava-Zábřeh, odbornice na diagnostiku nadaných žáků),
  • doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D. (vedoucí CVVPT, lektorka NPI Praha, koordinátorka práce s nadanými žáky pro MSK, publikující v oblasti nadání v ČR i ve světě).

Zveřejněno / aktualizováno: 28. 03. 2024