Budou z nich opravdu chemici?

Katedra chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity pořádala 10. ledna 2013 pro žáky 5. třídy ZŠ Kosmonautů v Ostravě – Zábřehu speciální chemické dopoledne. Celkem 17 dětí bylo rozděleno do dvou skupin.

První skupina byla v učebně katedry chemie, kde děti vyslechly přednášku s ukázkami efektních pokusů a videopokusů, vyzkoušely si pár chemických her a naučily se „chemické zaklínadlo“: cyklopentanoperhydrofenantren.

Druhá skupina dětí byla v laboratoři, kde si za pomoci našich studentů doktorského studia vyzkoušela pár pokusů s oxidem uhličitým, které si mohou zkusit i doma: nafukování balonku na pet láhvi, tancující rozinky, zhášedlo plamene a práce s bublifukem, kdy do kádinek s oxidem uhličitým chytali bubliny, které se pak zachytily na hladině oxidu uhličitého a vypadaly jako by seděly ve vzduchoprázdnu. Za odměnu potom děti viděly pár efektních pokusů v režii našich doktorandů: nebezpečně vypadající pokus s názvem "Hořící Tomáš", hoření a hašení hořčíku, zapalování acetylenu, hoření prskavky ve vodě apod.

Obě skupiny se prostřídaly a všechny děti dostaly na závěr odměnu ve formě malých sladkých balíčků.

Dětem se tato populárně naučná akce velice líbila, protože už během pokusů vykřikovaly, že budou chemikem a že budou u nás studovat. Bylo vidět, že jsou nadšené z možnosti provádět samy atraktivní chemické pokusy a dále díky dalším pokusům, prováděným „dospěláky“, viděly, jak je chemie zábavná a barevná. Tak jsme zvědaví, kolik z nich to myslelo opravdu vážně a zda se s některými jednou na naší katedře chemie při studiu potkáme…

Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0053), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Budou z nich opravdu chemici?

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022