Katedra chemie podpořila vítězství a účast bc. studentky na INTERNATIONAL SCIENCE AND TECHNOLOGY WEEK 2023

Tatiana Janeková, nyní studentka 2. ročníku Bc. studia zvítězila v mezinárodní konkurenci a reprezentovala KCH PřF OU na týdenní stáži v Zaragoze. Pojďme si společně přečíst, o čem to bylo a jak se tam třeba taky dostat:

International science and technology week v Zaragoze (ISTWZ) bol týždeň plný skvelých španielskych tapas, polnočných prechádzok, neskorého vstávania, latino parties a samozrejme aj nejakých tých prírodných vied! Keď je človek v Španielsku aj rozpoznávanie rakovinotvorných buniek alebo pokročilé diskusie o nanotechnológiách sa zdajú byť oveľa jednoduchšie. Avšak, toto nie je ani zďaleka všetko, čo nám, zaujatým študentom prírodných vied, tento projekt ponúkol!

Ako to celé prebiehalo? Ako sa na ISTWZ dostať? Prečo nepremeškať jedinečnú príležitosť zúčastniť sa? Poďme sa na to spolu pozrieť!

Keď som si prvýkrát prečítala, že maximálny počet vybratých študentov z celého sveta bude 20, ani v tom najlepšom sne som nedúfala, že budem medzi nimi. Na prijatie bolo potrebné dodať odporúčací list od profesora alebo koordinátora zahraničných vzťahov domovskej univerzity, potvrdenie o štúdiu a krátke 2 minútové video alebo esej o tom, prečo by mali vybrať práve vás. Môj monológ sa im asi zapáčil, keďže mi cca o týždeň prišiel mail s tým, že ma vybrali. Takto jednoducho a rýchlo začalo moje španielske dobrodružstvo!

Po príchode do Zaragozy nás ihneď ubytovali a pridelili nám našich buddies. Boli to taktiež študenti, ktorí nám natešene ukázali najlepšie miesta na večeru alebo drink v centre mesta. Taktiež nás ale sprevádzali celou oficiálnou časťou ISTWZ.

Tá začala uvítacím ceremoniálom a úvodnou prednáškou o ekológií nanotechnológii v medicíne. Po nej nasledovala prehliadka prírodovedeckej fakulty Univerzity v Zaragoze. Taktiež sa nezabudlo na prezentáciu rodných krajín jednotlivých zúčastnených.

Ďalšie dni sa niesli v podobnom duchu, pričom sa vždy obmieňala téma prednášok a aktivity. Všetky vedecké aktivity boli skvelé! Mali sme možnosť nahliadnuť do denného fungovania rôznych univerzitných výskumných skupín, projektov doktorandov ale aj dlhoročných prepracovaných projektov.

Organizátori mali týždenný plán premyslený do bodky! Videli sme veľkú časť španielskej kultúry vďaka komentovanej prehliadke mesta a jeho najdôležitejších historických pamiatok. Taktiež sme sa zúčastnili výletu na ikonický hrad v okolí hraníc s Francúzskom a nevyhli sme sa ani návšteve Pyrenejí. Práve tam sme mali namierené do jedného z mála podzemných laboratórií na svete. Bolo fascinujúce vidieť výskum rádioaktívnych prvkov v praxi!

Ako veľké plus účasti na ISTWZ beriem fakt, že som sa vďaka obrovskému množstvu vedeckých aktivít, ktoré projekt ponúka, utvrdila v tom, čo po štúdiu naozaj nechcem robiť (napr. pestovanie a výskum zelených rias) a naopak som zistila koľko zábavných využití má napríklad taká “obyčajná” fyzikálna chémia.

Bol to skvelý multi-kulti zážitok užitý na maximum. Mala som možnosť nahliadnuť do veľkého vedeckého sveta inej krajiny a predsa si uvedomiť, že veda je rovnaká v každom kúte sveta!

Vždy som vedela, že Španieli si vedia človeka rýchlo získať, avšak netušila som, že aj v tom prírodovedeckom zmysle! Bolo to nezabudnuteľné!

Tatiana Janeková

Více informací o akci