FAQ

Katedra matematiky
Přírodovědecká fakulta
Ostravská univerzita v Ostravě
30. dubna 22
701 03 Ostrava

Kontaktujte nás
Popis cesty k nám

  
cz   en


Prof. RNDr. Jaroslav Hančl, CSc.

prof. RNDr. Jaroslav Hančl, CSc. titul, jméno, příjmení:
prof. RNDr. Jaroslav Hančl, CSc.
 
funkce:

 
obor činnosti:

 
katedra / středisko (fakulta):
Katedra matematiky (Přírodovědecká fakulta)
Centrum excelence IT4Innovations, divize OU, Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování

telefon, mobil:
553 46 2136, 597 09 2136
 
e-mail:
jaroslavtečkahanclzavináčosutečkacz
 
místnost, podlaží, budova:
A 109, 1. NP, budova A (30. dubna 22, Moravská Ostrava)

osobní WWW stránka:

 
publikační a umělecká činnost:
Publikační činnost - IS PUBL

 
profesní životopis:


Vzdělání:

1979–1984 Univerzita Karlova v Praze, Matematicko-fyzikální fakulta


Akademické a vědecké hodnosti, tituly:

RNDr. (1984) Univerzita Karlova v Praze, Matematicko-fyzikální fakulta (obor matematická analýza)
CSc. (1988) Univerzita Palackého v Olomouci (obor parciální diferenciální rovnice)
Doc. (1996) Masarykova univerzita v Brně (obor teorie čísel)


Pracovní zařazení:

1996– docent (katedra matematiky PřF OU)
1991–1996 odborný asistent (katedra matematiky PřF OU)
1990–1991 odborný asistent (katedra matematiky PF v Ostravě)
1984–1990 vědecký pracovník (Ústav teorie hutnických procesů ČSAV)


Oblasti hlavního zájmu:

  • teorie čísel,
  • matematická analýza.


Další činnosti a zájmy:

  • matematické soutěže.


Vybrané publikace:

  • HANČL, J. A simple proof of the irrationality of π4. American Mathematical Monthly, 1986, Vol. 93, No. 5, pp. 374–375.
  • HANČL, J. Expression of real numbers with help of infinite series. Acta Arithmetica, 1991, Vol. LIX, No. 2, pp. 97–104.
  • HANČL, J. Criterion for irrational sequences. Journal of Number Theory, 1993, Vol. 43, No. 1, pp. 88–93.
  • HANČL, J. Irrationality of quick convergent series. Journal de Théorie des Nombres de Bordeaux, 1996, Vol. 8, No. 2, pp. 275–282.
  • HANČL, J. Linearly unrelated sequences. Pacific Journal of Mathematics, 1999, Vol. 190, No. 2, pp. 299–310.
  • HANČL, J. Two criteria for transcendental sequences. Le Matematiche, 2001, Vol. LVI, No. 1, pp. 129–140.
  • HANČL, J. Irrational rapidly convergent series. Rendiconti del Seminario Matematico della Università di Padova, 2002, Vol. 107, pp. 225–231.
  • HANČL, J. Liouville sequences. Nagoya Mathematical Journal, 2003, Vol. 172, pp. 1–13.
  • HANČL, J. – SOBKOVÁ, S. A General Criterion for Linearly Unrelated Sequences. Tsukuba Journal of Mathematics, 2003, Vol. 27, No. 2, pp. 341–357.
  • HANČL, J. A criterion for linear independence of series. The Rocky Mountain Journal of Mathematics, 2004, Vol. 34, No. 1, pp. 173–186.
  • HANČL, J. – SOBKOVÁ, S. Criteria for rapidly convergent sequences to be linearly unrelated. JP Journal of Algebra, Number Theory and Applications, 2005, Vol. 5, No. 2, pp. 205–219.
  • HANČL, J. – TIJDEMAN, R. On the irrationality of factorial series. Acta Arithmetica, 2005, Vol. 118, No. 4, pp. 383–401.
  • HANČL, J. – TIJDEMAN, R. On the irrationality of polynomial Cantor series. Acta Arithmetica, to appear.
  • HANČL, J. – ŠUSTEK, J. Expressible sets of sequences with Hausdorff dimension zero. Monatshefte für Mathematik, to appear.


(Údaje ke dni 27. 9. 2007)


 
 

© Ostravská univerzita v Ostravě 2006 - 2016
Ostravská univerzita v Ostravě, Dvořákova 7, 701 03 Ostrava 1
telefon: +420 597 091 111, +420 553 461 111
e-mail: studiumzavináčosutečkacz, infozavináčosutečkacz, podatelnazavináčosutečkacz

YouTube | Facebook | Google+ | Twitter | Instagram
RSS | Technický kontakt