Výjezdy akademických a neakademických zaměstnanců

Internacionalizace všech hlavních činností univerzit je prioritou zdůrazňovanou ve všech strategických dokumentech a záměrech současné vzdělávací politiky. Objevuje se výrazně ve „Strategickém záměru MŠMT pro oblast vysokých škol na období od roku 2021“ nebo například i v dokumentech MŠMT k reformě učitelského vzdělávání. V souladu s tímto výrazným trendem byl koncipován i „Strategický záměr Ostravské univerzity 2021–2025“.

Naše Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity vítá toto směřování a podporuje myšlenku, aby se internacionalizace stala přirozenou součástí života fakulty a aby všechny hlavní činnosti (studium, výzkum/tvůrčí činnost, třetí role) získaly mezinárodní rozměr. Bez zaměstnanců, kteří sami mají mezinárodní zkušenosti, tj. například pracují v mezinárodních výzkumných týmech, spolupracují se zahraničními kolegy na projektech, opírají se o nejvýznamnější mezinárodní zdroje a výsledky výzkumu ve svém oboru atd., to však nepůjde. Současný akademický svět má jednoznačně mezinárodní charakter.

Z pohledu zaměstnance fakulty se nabízí mnoho možností, které nemusí každý pochopitelně využít ve stejné míře:

1. Mezinárodní mobility: jsou příležitostí, jak získat nové zkušenosti, poznatky i kompetence, navázat profesní kontakty, zlepšit se v cizím jazyce. Lze realizovat krátkodobé mobility i dlouhodobé stáže se zaměřením na získání zkušeností s výukou na zahraničních univerzitách, ale nabízejí se také školení a pracovní příležitosti. Specifickým typem jsou vědecko-výzkumné stáže.
  2. Projekty mezinárodní spolupráce: vzhledem k tomu, že internacionalizace vysokých škol je globálním trendem, existuje opravdu značné množství nabídek ke spolupráci na odborných projektech. Ty mohou být zaměřeny nejrůznějším způsobem – na vytváření společných kurzů pro studenty nebo dokonce studijních programů, na rozvoj vlastních kompetencí zaměstnance, na síťování, zapojování zahraničních odborníků do výuky atd.
  3. Mezinárodní výzkumné, příp. umělecké projekty: jsou zřejmě v současnosti nejoceňovanějším typem mezinárodní spolupráce vysokých škol, ale je také poměrně náročné tyto granty získat či zapojit se do nich.

více informací

Zveřejněno / aktualizováno: 29. 08. 2023