Školáci a studenti budou pod taktovkou Přírodovědecké fakulty „zachráňovat svět“

Přírodní vědy jsou pro řadu studentů pořád velkým strašákem. Učitelé proto dlouhodobě hledají cesty, jak zbourat mýty, které jsou spjaté s matematikou, fyzikou nebo chemií. Koronavirová pandemie naplno ukázala, že se můžou objevit překážky, se kterými bojují i ti nejlepší pedagogové. Na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) teď zkoušejí distanční výuce na základních a středních školách dát nový impuls.

Udržet pozornost studentů, kteří se dostanou na výuku jen skrz displeje počítačů a tabletů je výzvou pro každého učitele. Katedry chemie, matematiky a fyziky PřF OU teď chtějí spolu se slovenskými partnery z Trnavské univerzity teď chtějí distanční výuku obohatit o nové prvky. V rámci programu INTERREG V-A SK-CZ s názvem Adaptace výzkumně laděné koncepce přírodovědného a technického vzdělávání pro distanční a on-line vyučování / zkoumání v éteru (č. projektu 304011AZC7) připravují kurzy založené na principu únikové hry s názvem Úhelný kámen.

„Každý, kdo jednou zkusil tzv. únikovou hru, pravděpodobně zažil směsici pocitů: vzrušení, adrenalin, touhu rozluštit záhadu, a nakonec pocit z úspěchu - „úniku“. Myslím, že by bylo bezva, kdyby tyto pocity zažívaly děti při výuce, to je ta správná motivace. Zatím jsme na začátku, ale věřím, že ve spolupráci s učiteli a žáky, nakonec vytvoříme něco, co bude mít smysl,“ vysvětluje hlavní garant docent Roman Maršálek z katedry chemie PřF OU.

Celý příběh únikové hry se odehrává v blízké budoucnosti, kdy celá planeta prochází energetickou krizí, online prostor ovládá všudypřítomná umělá inteligence a planetu Zemi ovládá finanční a technologické Konsorcium. Všechny tradiční hodnoty pozbyly smysl a jedinou cennou komoditou se stala energie. A právě v tuto chvíli do hry vstupují vědci, kteří z této situace hledají cestu ven a potřebují se svou snahou pomoci.

„Ze žáků a studentů se stávají jejich pomocníci a hned v deseti místnostech plní výzkumné úkoly a odpovídají na otázky – zčásti on-line a zčásti samostatně v domácím prostředí. Za svou snahu získávají body a musejí se dostat do zlaté komnaty, kde se seznámí s vědeckými novinkami a získají informace o významných vědcích i objevech, které změnily svět. Najdou tam kámen Úhelný, nebo Uhelný? To je záhada, na jejíž rozluštění si musíme počkat,“ přibližuje docent Maršálek. Celý projekt poběží do června příštího roku. Jeho součástí bude mimo jiné také vytvoření e-learningových kurzů pro učitele, kteří budou koncept únikové hry poté moci využít ve výuce.

Zveřejněno / aktualizováno: 25. 05. 2022