Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Geografie - Filozofie
Geografie
Studijní program v kostce
Baví Vás geografie a nejste si jisti, zda chcete být učitelem? Chcete studovat progresivní obor se zajímavostmi a informacemi ze světa a domova? Pak je volba geografie maior ideálním řešením. Ke geografii si musíte vybrat další obor dle svého zájmu, avšak bakalářskou práci budete obhajovat z geografie. V tomto tříletém studiu si můžete v rámci povinně-volitelných předmětů rozšiřovat vědomosti z různých geografických disciplín. Po bakalářském studiu se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat ve dvouoborovém studiu v navazujícím magisterském programu Učitelství geografie, v tomto případě budete muset zvládnout celý pedagogicko-psychologický základ. Nebo se můžete rozhodnout pokračovat v navazujícím magisterském studiu nějaké specializace geografie (na OU nabízíme Politickou a kulturní geografii, Ekonomickou geografii a regionální rozvoj, Environmentální geografii).
Co od vás očekáváme?
- ukončené středoškolské studium s maturitou
- zájem o přírodu
- všeobecný přehled o dění ve společnosti
- ochotu cestovat a poznávat život lidí
- aktivní přístup ke studiu
Co se naučíte?
Naučíte se porozumět jevům a procesům v přírodě a ve společnosti. Geografie Vám přiblíží příčiny a důsledky činnosti lidí. Vniknete hlouběji do tajů jednotlivých složek ve fyzické a také v politické, kulturní a ekonomické geografii
Kde a jak se uplatníte?
- Na úřadech státní správy a samosprávy
- Na institucích ochrany přírody
- V soukromém sektoru (cestovní ruch)
- Díky tomuto studiu budete moci pokračovat v navazujícím magisterském, abyste se mohli stát učiteli na střední škole a 2. stupni ZŠ.
Konkrétní pracovní pozice
Neaprobovaný učitel s podmínkou dostudovat magisterské studium.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
U sdružených studijních programů musí uchazeč vykonat přijímací zkoušku jak z části maior, tak z části minor (pokud se přijímací zkouška u jednoho/obou programů koná).
Přijímací zkouška se nekoná.
Uchazeč je povinen úředně ověřenou kopii Vysvědčení o maturitní zkoušce doložit v den zápisu do prvního ročníku studia v období 25. – 27. srpna 2025 nebo po podání žádosti v náhradním termínu do 30. září 2025. O konkrétním termínu pro jednotlivé studijní programy budou uchazeči navržení k přijetí do studia informováni prostřednictvím informačního systému po termínu skončení přijímacích zkoušek. Termíny budou zveřejněny na webových stránkách PřF OU a zaslány na kontaktní emaily uchazečů.
Podmínkou přijetí ke studiu ve studijním programu uskutečňovaném v českém jazyce je současně prokázání znalosti českého jazyka, schopnosti porozumět psanému a mluvenému projevu v českém jazyce. Znalost českého jazyka lze prokázat v den zápisu (viz předchozí odstavec) takto:
- úspěšným složením maturitní zkoušky z českého nebo slovenského jazyka nebo
- státním občanstvím České republiky nebo státním občanstvím Slovenské republiky nebo
- složením státní zkoušky základní z českého jazyka na některé jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky v České republice nebo
- dokladem o vykonání Certifikované zkoušky z češtiny pro cizince minimálně na úrovni B1 (CCE-B1) - Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy nebo
- úspěšným absolvováním bakalářského nebo magisterského studijního programu v českém nebo slovenském jazyce.
Certifikáty z jazykových škol mimo bodu d) nebudou akceptovány.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Bez přijímací zkoušky.
Okruhy k přijímací zkoušce
Bez přijímací zkoušky.
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
Žádné přílohy ani maturitní vysvědčení na fakultu uchazeči předem nezasílají. Uchazeči o studium v bakalářských programech předloží úředně ověřenou kopii Vysvědčení o maturitní zkoušce v den zápisu do prvního ročníku studia.
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce RNDr. Barbara Baarová, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
email: ;
telefon: +420 553 46 1234,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem příslušného pedagogického poradce nebo studijní oddělení.