K čemu je dobrá dělitelnost?

logolink

Odpověď na tuto otázku dostali na Přírodovědecké fakultě OU účastníci přednášky RNDr. Antonína Jančaříka, Ph.D., který 23. dubna 2013 přijel z Pedagogické fakulty Karlovy univerzity v Praze přednášet našim studentům i pedagogům. Na tuto zajímavou přednášku přišlo přes 50 studentů oborů matematiky, informatiky, dvouoborových studií i studia učitelství.

Cílem přednášky bylo představit kontrolní součty jako jednu z praktických aplikací dělitelnosti v běžném životě. Účastníci se dozvěděli, jak jsou přidělována a chráněna rodná čísla, čísla občanských průkazů, letenek či Eurobankovek, dále co je čárový kód a jak se používá, či proč vniklo ISBN. Ohledně „užitečnosti“ dělitelnosti byla zejména ukázána dělitelnost čísly 10,11 a 7.

Přednáška byla opravdu akční pro všechny zúčastněné, protože byla provázena praktickými ukázkami použití hlasovacích zařízení ve výuce. Díky tomuto zařízení se dokonce „soutěžilo“ o skvělou čokoládu a z nadšení studentů i pedagogů bylo vidět, že přednášky mohou být nejen poučné, ale i zábavné.

Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0053), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

K čemu je dobrá dělitelnost?

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022