Soutěž matematiků ovládli soutěžící z Maďarska a Polska

Jubilejní 30. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka přinesl vyrovnané soupeření elitních matematiků z Česka i zahraničí. Mladší kategorii ovládl na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) Antoni Puch z polské Varšavy, starší pak Márton Borbényi z maďarské Budapešti.

Mezinárodní matematická soutěž Vojtěcha Jarníka nabídla, i díky finanční podpoře statutárního města Ostrava, soupeření elitních matematiků po dvouleté odmlce. Naposledy mezi sebou změřili síly před příchodem koronavirové pandemie v roce 2019, kdy soutěži dominovali zástupci ruské matematické školy. Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině s nimi letos pořadatelé počítat nemohli a šanci na vítězství tak dostali talentovaní matematici z Polska, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Švédska a dalších zemí. Do Ostravy si letos našlo cestu na 80 soutěžících hned z 19 univerzit v Česku i zahraničí.

„Oproti minulosti jsme sice měli zhruba poloviční startovní pole, i tak šlo ale, myslím, celkově o úspěšný ročník. Ať už z hlediska účasti nebo celkového průběhu soutěže. Kategorii mladších studentů ovládl Antoni Puch z polské Varšavy, tu starší pak Márton Borbényi z maďarské Budapešti. Potěšila nás ale i stopa českých studentů, kteří se po delší době dostali v obou kategoriích do první pětky,“ hodnotí za organizační tým z katedry matematiky PřF OU doktor Lukáš Novotný.

Oba nejúspěšnější čeští soutěžící jsou absolventy ostravského Wichterlova gymnázia a do Ostravy dorazili v barvách pražské Karlovy univerzity. Vojtěch David, který v mladší kategorii skončil čtvrtý, využil zkušenosti z roku 2019, kdy se do soutěže zapojil ještě coby středoškolák.

„Ten návrat byl určitě zajímavý. Myslím, že jsem trochu věděl, co čekat a taky jsem měl více zkušeností s vyšší matematikou, což mi pomohlo vyřešit víc úloh. Měl jsem takový svůj cíl dopadnout lépe než posledně, a to se mi povedlo, takže jsem spokojený,“ pousmál se Vojtěch David.

Pořadatelé z katedry matematiky PřF OU teď můžou uzavřít jubilejní 30. ročník a po menší pauze začnou s přípravou toho dalšího.

„Pro naši Přírodovědeckou fakultu je něco neuvěřitelného, že jsme schopní po 30 let hostit studenty z celého světa, letos dokonce ze 3 kontinentů a ze zhruba 20 univerzit. V minulých letech těch univerzit byl sice až dvojnásobek, na druhou stranu v postpandemické době je to skvělý úspěch u budeme rádi, když bude soutěž dále pokračovat,“ uzavírá proděkan pro vnitřní a vnější vztahy PřF OU doktor Tomáš Drobík.

Soutěž matematiků ovládli soutěžící z Maďarska a Polska

Zveřejněno / aktualizováno: 05. 04. 2022